Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursunun ikincisi açıldı

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursunun ikincisi açıldı

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan çiftçi eğitimine çok önem verdiklerini belirtti, kurs boyunca çiçeğinden, tohumundan ve meyvelerinden yararlanılan bitkilerin özellikleri, fide yetiştirilmesi, toprak hazırlığı, fide dikimi, bakımı ve ürün özelliklerine göre depolama işlemleri öğretileceğini ifade etti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Elazığ Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu iş birliği ile ilimiz ve bölge çiftçilerine yönelik Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursunun ikincisi İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda başladı.


Toplantıda bir konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan çiftçi eğitimine çok önem verdiklerini belirtti, kurs boyunca çiçeğinden, tohumundan ve meyvelerinden yararlanılan bitkilerin özellikleri, fide yetiştirilmesi, toprak hazırlığı, fide dikimi, bakımı ve ürün özelliklerine göre depolama işlemleri öğretileceğini ifade etti.


İl Müdürü Karahan'ın açıklaması şöyle


“ İl Müdürlüğü olarak çiftçi eğitimine çok önem veriyoruz. Pandemi kuralları çerçevesinde eğitimlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğine yönelik ikinci kursumuzu başlattık. Eğitime çoğu kadın üretici olmak üzere 62 kişi katıldı. 


Kurs süresince üreticilere teknik personel tarafından; çiçeğinden, tohumundan ve meyvelerinden yararlanılan bitkilerin özellikleri, fide yetiştirilmesi, toprak hazırlığı, fide dikimi, bakımı ve ürün özelliklerine göre depolama işlemleri öğretilecektir. 


Amacımız Elazığ’da Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğini,  alım garantili sözleşmeli üretim modeli ile yaygınlaştırmak”  olduğunu söyledi.

DİĞER HABERLER