DEPREM KONUTLARI NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

DEPREM KONUTLARI NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

TOKİ’nin yaptığı deprem konutları ne zaman bitecek? Ne zaman sahiplerine teslim edilecek? Merak edilen bu soruyu AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı’ya sorduk.

TOKİ’nin yaptığı deprem konutları ne zaman bitecek? Ne zaman sahiplerine teslim edilecek? Merak edilen bu soruyu AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı’ya sorduk.


24 Ocak’ta yaşadığımız 6,8’lik büyük depremin ardından devlet Elazığ’ın yaralarını sarmak için tüm birimleriyle seferberlik ilan etti. 24 Ocak gecesinden itibaren tüm kamu binaları ve camilerin kapıları 7 gün 24 saat boyunca depremzedelerin konaklaması için açılırken anında sıcak yemek ikramları yapılmaya başlandı.


Kriz anından hemen sonra geçici konteyner kentler inşa edilerek evlerini kaybeden depremzedeler buralara yerleştirildi. Akabinde ise hasarlı binaların yıkımı ve yeni yapılaşma süreci başladı. Ve Devlet bu süreçte depremzededen bir tek kuruş dahi ödeme almadı.Şimdilerde devlet Elazığ’a ne yapmış diye halkı kışkırtıcı sesler malum odakların şehrimizdeki uzantılarınca organize bir şekilde yükseltilse de aslında gerçek ortada… Elazığ’da hangi mahalleye girseniz şantiye alanı…  


Küçük bir hatırlatma yapalım. Devlet Elazığ’a ne yaptı diye ses yükselten zihniyetin Türkiye’de iktidar olduğu dönemlerde Gölcük Depremi yaşanmıştı. Bırakın depremzedeye aş, barınak temin etmek deprem mağdurları için toplanan paralara bile el koyup memurların maaşını ödemişlerdi. Depremzede ise mağdur ve perişanlığa terk edilmişti. Depremzedelere yardım etmek isteyen yardım kuruluşlarına ise irticacı diyerek engel olan kökü bereketsiz malum zihniyet halkı açlığa, sokaklara, hastane önlerinde kopan uzuvlarıyla beklemeye mahkûm etmişti.


O günleri milletimize yaşatanlar şimdi Devletimizin çok kısa sürede Elazığ’a on binlerce konut yapmasını görmezden geliyor.  Yalanlarıyla oluşturdukları algılarla halkı devletine düşman haline getirmek isteseler de gerçekler gözlere sokulurcasına ortaya çıkıyor.


Topluma anlatılan yalanların aksine on binlerce konut halkın gözleri önünde büyük bir hızla inşa ediliyor. Bir yıl gibi kısa sürede evler bitme noktasına geldi. Halktan bir tek lira alınmadan inşa edilen evlerin ödemeleri ise çok uzun bir sürece yayılarak kiradan bile daha ucuz şekilde yapılabilecek.Gelelim merak edilen konuya… Peki TOKİ’nin yaptığı bu konutlar ne zaman bitecek? Ne zaman sahiplerine teslim edilecek? Soruyu AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı’ya sorduk.


Projelerin TOKİ eliyle yürütüldüğünü belirten Pıhtılı yapımı tamamlanan konutların kendilerine teslim edileceğini ardından da hak sahiplerine verilme sürecine geçileceğini ifade etti.


TOKİ’nin şu anda bazı alanlarda işlerini tamamlayıp AFAD’a teslim sürecini başlattığını dile getiren Pıhtılı öncelikli olarak bu yerleri teslim edeceklerini belirtti.


Etap etap teslimatların yapılacağını ifade eden AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı ilk olarak Yemişlik’in ve Çatalçeşme projelerinin biten kısımlarının teslim edileceğini açıkladı. Sürecin TOKİ tarafından işletildiğinin altını çizen Pıhtılı teslimatların bayram öncesine yetişebileceğini ifade etti.

DİĞER HABERLER