Depremzede de kira yardımından 18 ay faydalanmak istiyor

Depremzede de kira yardımından 18 ay faydalanmak istiyor

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binaların ev sahiplerine 18 ay kira yardımı yapılmakta... Ancak bu uygulamadan deprem sebebiyle evlerini kaybetmiş mağdur depremzedeler faydalanamıyor. Yani normal şartlarda biri evini kentsel dönüşümden yenilemek istese 18 ay yardım alacakken depremden ötürü evini kaybettiği için bu kapsama alının biri o destekten faydalanamıyor. İlginç değil mi?

İlimizde gerçekleşen 24 Ocak depremi sonrası evleri hasar gören depremzedelerin konutlarının inşası devam ediyor. Konutların bir kısmını devlet TOKİ eliyle yaparken pek çok depremzede de özel müteahhitler eliyle evlerini yeniliyor.


Depremde evleri ağır hasar alanlara AFAD'dan kira yardımı yapılmış evleri de kentsel dönüşüm kapsamına sokulmuştu. Bir kısmı bazı prosedürlerden ötürü kentsel dönüşüm yasasından geç faydalandırılsa da pürüzler giderildi artık sorun ortadan kalktı. Şehrin her yeri şantiye alanına dönmüş durumuda...


Ancak bu kez de mevzuatla ilgili bir sorun depremzedeyi mağdur ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binaların ev sahiplerine 18 ay kira yardımı yapılmakta... Ancak bu uygulamadan deprem sebebiyle evlerini kaybetmiş mağdur depremzedeler faydalanamıyor. Yani normal şartlarda biri evini kentsel dönüşümden yenilemek istese 18 ay yardım alacakken depremden ötürü evini kaybettiği için bu kapsama alının biri o destekten faydalanamıyor. İlginç değil mi?


Gerekçesi ise mevzuattaki bir pürüz... Depremde evlerini kaybettikleri için AFAD'dan kira yardımı alan mağdur depremzedeler şimdi kentsel dönüşümden evleri yenilenenlere yapılan 18 aylık destekten faydalanamıyor.


Depremde evlerini kaybettikleri için AFAD'ın yaptığı yardımdan faydalanan depremzedelerin ağır hasarlı yapıları kentsel dönüşümden yenilendikleri için müteahhitlerin harç ödememesi ve AFAD'dan bir kez kira yardımından faydalanmaları onları bu kapsamın dışında bırakıyor.


Yani sorun aslında mevzuatla alakalı... Depremzede bir kanundan yararlandığı için diğer kanunun verdiği haklardan faydalanamıyor. Basit bir düzenleme ile çözülebilecek bir durum. Ancak şu anki uygulama böyle. Ve top artık siyasilerde... 


En azından bir yıl kira yardımı alan depremzedeye geri kalan aylar kadar bir ödeme yapılması için bir düzenleme yapılması lazım. Madem kentsel dönüşümden yararlanıyorlar ve mağdurlar bu düzenlemenin yapılması hakları!

DİĞER HABERLER