Dost Meclisinin konuğu İl Tarım oldu

Dost Meclisinin konuğu İl Tarım oldu

MÜSİAD Dost Meclisinde Gündem Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap %50 Hibe Projeleri oldu.

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Dost Meclisi Toplantısının Bu Haftaki konuğu Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Fuat Kerti konuk oldu ve MÜSİAD üyelerine Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar 13. Etap %50 Hibe Projeleri hakkında bilgiler verildi.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Başkanı Mehmet Özeren, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi, hibe destekleri hakkında üyelerimizi bilgilendirme toplantısı ile üyelerimizin geleceğe yönelik kazanımlar elde edeceğini belirterek, yaptıkları işlerin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Özeren, 'Bildiğiniz gibi dünya nüfusu artıyor, bu nüfusun artmasıyla birlikte gıda ihtiyacı da her geçen gün artıyor. 2050 yılında Dünya nüfusunun 10 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Bu bağlamda da, özellikle tarımsal ve hayvansal üretimler çok daha ön plana geçeceği herkes tarafından kabul edilen bir konu. Bununla birlikte bizlerin de yaptığı işin değeri artacak. İşlerimizin gelişmesi açısından bugün yapacağımız toplantıda yatırımcıların desteklenmesi, geliştirilmesi, verimliliğinin arttırılmasıyla ilgili, bakanlığımız tarafından verilen desteklerin detayları uzmanlarımız tarafından sizlerle paylaşılacak' ifadelerini kullandı.


Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Fuat Kerti ise, Tarım ve Orman Bakanlığının 13. Etabını açıkladığı ve resmi gazete de yayımlanan tebliğ üzerine Tarıma Dayalı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde sunulan %50 hibe desteklerini anlatmak ve bu noktada yatırım düşünen yatırımcıların önünü açmak hem Elazığ’a hem bölgeye hem de Türkiye’ye yeni yatırım olanakları kazandırmak, istihdama katkıda bulunmak üzere toplandıklarını belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Hükümetin ortaya koyduğu destekleme politikaları çerçevesinde birçok başlıkta destekler sunduklarını, Tarım ve Hayvancılık konusunda doğan buzağıdan sera yapımına, süt üretiminden bütün hayvancılık başlıklarına kadar 40 civarında destek olduğunu söyledi.


"Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı olduğunu ve destekleme başlıklarına bakıldığı zaman yenilenebilen enerji sistemleri bunlar sera yapımı, mantar üretimi, arıcılık makine ve ekipmanları, soğuk hava depoları, çelik silolar, kırsal turizm yatırımları, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yatırımları gibi birçok başlığı içinde barındıran 2.5 milyona kadar yapılacak yatırımlara %50 hibe desteği sunulduğunu belirterek, “Elazığ İli olarak 2006 yılından beri uygulanan ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çok disipline edilmiş olan bu desteklerden 81 İl içerisinde Elazığ’ın en fazla proje yapan, bu yatırımları fazla sayıda gerçekleştiren ve en fazla istihdama katkı sunan İl olma hedefiyle yatırımcıları bünyesinde bulunduran Sanayi ve Ticaret Odamızla birlikte İlimize kazandıracağız” dedi.

DİĞER HABERLER