İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi açıldı

İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi açıldı

Alanında ülkemizde bir ilk olacak olan İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi bugün hizmete giriyor.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde çok sayıda kurum ve kuruluşun desteği ile İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanan şehrimizin en önemli eğitim ve kültür tesisi olmaya aday İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.Alanında ülkemizde bir ilk olacak olan İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinin toplam fiziki büyüklüğü 220 bin metrekareyi buluyor.


Merkezde, bir adet ana operasyon binası yer almakta ve bu binada çok sayıda atölye bulunmaktadır. Komplekste yazılım, kodlama, robotik, teknik atölye, tasarım atölyesi, montaj atölyesi gibi birçok temalardan oluşan atölyeler yer almaktadır. 3 adet tematik eğitim ve konferans salonu, 500 kişilik yemekhane, 500 kişilik teras alanı ve bir kütüphanenin yer aldığı komplekste, çocuk trafik eğitim parkurları ve çocukların analitik düşünme yetisini geliştirecek dış mekân tematik eğitimi alanları merkezin sahip olduğu alanlardan...Arazi içerisinde Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezlerinden birisini de bünyesinde bulunduran komplekste, toplamda 256 yatak kapasiteli misafirhane ve genç evleri yer alacak. Günübirlik konaklama alanları da olan tesiste 100 kişilik çadır kamp alanı da bulunmakta... 


Geçtiğimiz yıl yerli ve geleneksel tohumları yaşatmak adına milyonlarca fide üretilip dağıtılan merkezde, tarımsal çeşitliliğin geliştirilmesine imkan sağlayacak olan tıbbı ve aromatik bitki üretimi ve sera alanlarında çeşitli sebze çeşitlerinin yetiştirilmesi de planlanıyor. 10 ayrı birimin eğitim, kültür ve üretim gerçekleştireceği tesiste Türkiye’den ve yurt dışından gelen gençlere staj ve istihdam olanağı sağlanması planlanıyor.


Eğitim ve kültür faaliyetlerine önemli bir değer katacak olan İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete başladı.

DİĞER HABERLER