Bir vatandaşın Şorşor Deresi hakkındaki haklı isyanı ve müjdeli bir haber...

Bir vatandaşın Şorşor Deresi hakkındaki haklı isyanı ve müjdeli bir haber...

Şorşor Deresi'nin mahalle sakinlerine verdiği zarar hakkında dün bir vatandaşın isyanı önce sosyal medyaya ardından mail kutularımıza düştü. İşte o haklı isyan ve müjdeli haber...

İlimizin yıllardır kanayan yaralarından olan Şorşor Deresi sorunu, bir türlü çözülemiyor. Mücahit Yanılmaz döneminde ihalesi gerçekleştirilen ve yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanan Şorşor Deresi Islah projesinin ilk etabı bitti ancak ikinci etabı ile ilgili çalışmalara bir türlü başlanamamıştı.


Derenin mahalle sakinlerine verdiği zarar hakkında dün bir vatandaşın isyanı önce sosyal medyaya ardından mail kutularımıza düştü.


Video şöyle:Videoda Şorşor Deresi'nin mahalle sakinlerine verdiği zarar çok açık şekilde anlatılıyor vatandaşın haklı isyanı yer alıyordu.


Ancak dere hakkında müjdeli bir haber de var. Elazığ Belediyesi ve Devlet Su İşleri tarafından hayata geçirilecek Şorşor Deresi Islah Projesi 2. Etabı Açık Kanal Yapım İhalesinde sonuca ulaşıldı. Şorşor Deresi Islah Projesi 2. Etabı Açık Kanal Yapım İhalesi 20 Ocak 2021’de gerçekleştirilecek. 


Elazığ'ın yıllardır çözüm bekleyen sorunları arasında yer alan ve çözüm oluşturmak amacıyla 2016 yılından başlanan Şorşor Deresi Islah Projesi kolektör hattı yapım çalışmaları ile Şorşor Deresinin Mollaköy, Akçakiraz beldeleri ve Gümüşkavak Mahallesini kapsayan 8.500 metre uzunluğundaki açık kanal çalışmalarının birinci etabı tamamlanmıştı.


Ancak Şorşor Deresinin en çok zarar verdiği ve adeta kangren haline gelen Kızılay, Aksaray ve Hicret mahallelerini kapsayan ikinci etap çalışmalarına başlanamamıştı. 


Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın, iktidar milletvekilleri ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız ile yaptıkları görüşmeler sonucunda 5.000 metrelik Şorşor Deresi Açık Kanal Projesinin yapım ihalesi 20 Ocak 2021’de gerçekleştirilerek çalışmalara başlanacak. 


Çalışmalar kapsamında 5.000 metrelik açık kanal ıslah edilerek, betonarme kanal inşa edilecek. Ayrıca kanal üzerinde trafik akışına olanak sağlayacak 5 adet köprü inşa edilecek.ALAN, REKREASYON ÇALIŞMALARIYLA CAZİBE KAZANACAK


Elazığ Belediyesi tarafından projenin son aşamasında ise Şorşor Deresi çevresinde rekreasyon çalışmaları gerçekleştirilerek vatandaşların piknik yapacağı, dinleneceği, gezinti yapacağı cazibe merkezi oluşturulacak.

DİĞER HABERLER