Sarıçubuk Köyü'nde baklagil yem bitkileri demonstrasyon çalışması yapıldı

Sarıçubuk Köyü'nde baklagil yem bitkileri demonstrasyon çalışması yapıldı

Sarıçubuk köyünde Mehmet Emin Kaptan' a ait 3 dekarlık alanda, 5 çeşit yem bezelyesi (Kirazlı, Özkaynak, Taşkent, Arda ve GAP Pembesi) ile 1 çeşit mürdümük ( GAP Mavisi) ekimi yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; yem bitkileri üretim alanını genişleterek, üretim maliyetlerini düşürmek ve  kaba yem açığının giderilmesini sağlayarak et ve süt veriminde atış sağlamak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.


Bu kapsamda merkeze bağlı Sarıçubuk köyünde Mehmet Emin Kaptan' a ait 3 dekarlık alanda, 5 çeşit yem bezelyesi (Kirazlı, Özkaynak, Taşkent, Arda ve GAP Pembesi) ile 1 çeşit mürdümük ( GAP Mavisi) ekimi yapıldı.


Fenolojik gözlemleri ile ilimize uygunluğu İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından takip edilecek demonstrasyon amaçlı ekim çalışmasına; Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Kadir Ateş, teknik personel ve arazi sahibi katıldı. 


Söz konusu çalışma sonunda, ilimizde baklagil yem bitkisi tarımı yapacak çiftçilere, hastalık ve zararlılara dayanıklı, verim potansiyeli yüksek çeşitler belirlenerek, tavsiye edilecek.


DİĞER HABERLER