Fırat Üniversitesi Hastanesi hemşireleri yeni vardiya sisteminden rahatsız!

Fırat Üniversitesi Hastanesi hemşireleri yeni vardiya sisteminden rahatsız!

Sosyal medyada organize olan bir grup hastane çalışanı yeni vardiya sisteminden memnun olmadıklarını belirtti. 

Cuma günü Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği imzasıyla yapılan açıklamada Üniversite Hastanesine 161 yeni hemşire alındığı duyurulmuştu.


Alınan yeni hemşirelerle toplam sayının 775'e ulaştığı belirtilen açıklamada vardiya sisteminde de değişim yapıldığı duyurulmuştu.


Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği Yönetim Hizmetleri’nin 38. maddesinin ikinci paragrafında yapılan “Hastane baştabipleri, sağlık hizmetlerinin sürekliliği ve kesintiye uğramaması amacıyla personel sayısını da dikkate alarak vardiya ve nöbet gibi hizmetlerde farklı çalışma saatleri belirleyebilir” açıklamasına istinaden 08:00-16:00/16:00-08:00 şeklindeki mesai saatlerini; 08:00-16:00/16:00-00:00/00:00-08:00 şeklinde üçlü mesai sistemiyle değiştiren hastane yönetimi dün bir açıklamayla bu yeniliği duyurmuştu.


Hastane vardiya değişiminin gerekçesini hasta ve çalışanların sağlığını ve güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak, Covid-19 salgını ile mücadelede başarılı olmak ve yoğun çalışma ortamındaki çalışanlar üzerinde oluşan fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik zararları en aza indirgemek olarak açıklamıştı.


Ancak bugün sosyal medyada organize olan bir grup hastane çalışanı yeni sistemden memnun olmadıklarını belirtti. 


#ftmvardiyamadokunma etiketiyle seslerini duyurmaya çalışan sağlık personelleri yapılan değişikliğin kendilerine ekstra yük getirdiğini, ödüllendirme beklerken daha çok mağdur olduklarını belirtti.


Hemşireler vardiyaların hastaları da kendilerini de mağdur etmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesini istiyor.

DİĞER HABERLER