Deprem konutlarında devlet hızlı da özel müteahhitlerle iş yapanların derdi büyük!

Deprem konutlarında devlet hızlı da özel müteahhitlerle iş yapanların derdi büyük!

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik Elazığ depreminde en çok hasar alan mahallelerden biri Abdullahpaşa mahallesi oldu. Mahallede başlayan inşaatlar hızla yükselirken sahiplerine teslim edilecekleri gün için geri sayıma geçtiler.

6,8'lik deprem sonrası en ağır hasar alan mahallelerden biri Abdullahpaşa Mahallesi olmuştu.


Şehrin en büyük mahallesinde hasar tespit ve projelendirme çalışmaları hızla tamamlandı ve inşaatlar devlet eliyle TOKİ güvencesiyle yükselmeye başladı.


Abdullahpaşa Mahallesi'ndeki deprem konutlarının son halini Kanal23 görüntüledi. Bera Nur Çam'ın haberinde yeni konutların son hali görülüyor.
DEVLET HIZLI AMA ÖZEL MÜTEAHHİTLERLE İŞ YAPANLARIN DERDİ ÇOK!


Devlet eliyle yapılan konutların hali ortada... Hem modern, hem dayanıklı hem de hızlı ilerliyorlar. Ancak özel müteahhitlerle evlerini yenilemek isteyen deprem mağdurlarının ise çilesi büyük!


Önce Belediye tarafından yapılan imar düzenlemesi müteahhitlerin kentsel dönüşümle evleri yenileme işine iştahlarını kapattı.


Kat ve metrekare düşüklüğü getirilen yeni düzenlemeyle pek çok yerde depremzede evlerini yaptıracak müteahhitle anlaşamıyor.


Bu sorunu aşıp bir müteahhitle anlaşanlar ise bu kez bürokrasiye takılıyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Elazığ'da tüm ağır hasarlı binaların kentsel dönüşüm kapsamına alınacağı sözünü vermesine rağmen bu söz gerçekleşmedi.


Aylarca inşaatlarının başlaması için bu sözün tutulmasını bekleyen depremzedeler ve anlaştıkları müteahhitler başvurularına aldıkları ret kararlarıyla büyük bir şok yaşadılar.


Bu şoku da atlatıp inşaatlara başlamak istediklerinde ise bu kez de Elazığ'daki noterlerin yetersizliği önlerine engel olarak çıktı.


Projelerine onay için en az 3 hafta ile 2 ay arasında bir zaman için ancak randevu alabilen depremzedeler en ufak bir aksilikte ise beklemekten başka bir şey yapamıyor.


Elazığ'da depremzedenin derdi çok, ilgilenen ise yok!


Bunca sorunun üzerine bir de özel müteahhitlerin işleri ağırdan alması eklenince mağdur halkın derdi iyice katlanıyor.


Bazı depremzedeler aylarca öncesinden anlaşmalarını yapmalarına rağmen halen daha inşaatlarına başlanılmadığından şikayetçi!


Elazığ'ın sahipsizliği böyle devam edip gidiyor yani!


Neyse ki devletimiz var! Devlet eliyle yapılan inşaatlar hızla devam ediyor da kısa süre sonra artacak ev sayısı ve düşecek kira fiyatları evsiz kalan depremzedeye bir nebze teselli olacak!

DİĞER HABERLER