İlimiz çiftçilerine Karahan'dan müjde!

İlimiz çiftçilerine Karahan'dan müjde!

İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan'ın ilimiz çiftçisi için hazırladığı iki proje DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tarafından kabul edilidi. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan'ın ilimiz çiftçisi için hazırladığı iki proje uzun uğraşlar sonucu DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Tarafından kabul edilidi. Karahan Erzurum'da DAP ile imzaları attı. 


İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan ve DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir’in katıldığı imza programında, Karahan, ilimize ait projeler hayata geçmeye devam edecek, dedi.


Açıklamasında 2019 Yılı Bitkisel Üretim Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında ilimiz adına DAP idaresine sunulan 2 projenin kabul edildiğini belirten Karahan şunları söyledi: "Ağın İlçemizde Bademciliği Geliştirmeye yönelik 300 bin TL’lik proje bir diğeri ise Elazığ İlimizin Merkez Köylerine 6 tane köyü kapsayan 400 Dekar alanda kapama ceviz bahçesi kurulumu ile ilgili... Toplamda 2.5 Milyonluk yatırımın ilimize DAP idaresinin katkılarıyla kazandırılmasının projesini imzalamak ve aynı zamanda 2020 yılında DAP kalkınma idaremizin yapacağı proje desteklerini istişare etmek üzere Erzurum’dayız."


İl Tarım ve Orman Müdürü Karahan'ın uğraşlarıyla ilimize 2.5 Milyonluk yatırım kazandırıldı.


Karahan, son yıllarda Keban ve Ağın ilçelerimizde badem yetiştiriciliğinin hızlı bir şekilde artması ve ilimiz genelinde ceviz yetiştiriciliğinin artış göstermesi ile birlikte 2019 yılındaki projeleri bu yönlere kaydırdıklarını belirtti; "İlimiz olarak çiftçilerimiz adına başkanımız ve personeline teşekkür ederiz. Projemizi desteklediler ve kısa süre içerisinde projenin alım süreci tamamlanıp bahçelerin kurulumu gerçekleşecektir. Bundan sonraki destek kalemlerinde Elazığ ilimizdeki sadece meyvecilikle kalınmayacak, ilimizin sahip olduğu Su Ürünleri potansiyelinin geliştirilmesi, süt sığırcılığı ve soğutma zinciri gibi üreticilerimize ciddi destekler sunacak projelerin hayata geçirilmesi hem Bakanlığımız destekleri hem de İlimizin de dahil olduğu DAP kalkınma idaremizin desteklerinden de istifade ederek mevcut sahip olduğumuz tarımsal potansiyeli bir üst noktaya taşımak için bu desteklerden istifade etmeyi hedefliyoruz ve buna yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.


DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir ise “DAP Bölge Kalkınma İdaresi olarak mikro havzası potansiyeli yüksek olan yerlerde Bitkisel Üretimin altyapısının geliştirilmesi programı kapsamında kapama meyve bahçeleri kurulması noktasında Elazığ İlimiz de ve Ağın İlçelerimizde, Ağın’da Bademciliğin geliştirilmesi ve Elazığ’da da kapama ceviz bahçeleri kurulması noktasında %70 DAP idaremizin yaptığı finansmanla Elazığ İlimize 1 Milyon 300 bin TL, Ağın İlçemize ise 300 bin TL olmak üzere toplamda 1 Milyon 600 Bin TL DAP katkısına karşılık 2.5 milyonluk bir proje uygulanacaktır. Uygulanacak proje ile çiftçilerimizin gelirlerinin arttırılmasını hedefliyoruz” dedi.


DİĞER HABERLER