Bakan Karaismailoğlu ilimizde temaslarda bulundu, Pertek Köprüsü için müjde verdi

Bakan Karaismailoğlu ilimizde temaslarda bulundu, Pertek Köprüsü için müjde verdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sabah saatlerinde geldiği ilimizde bir dizi temaslarda bulundu. Yaptığı incelemeler sırasında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu Elazığ için yapılan yatırımları anlattı.

Sabah saatlerinde Elazığ’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilk olarak Elazığ Havalimanı’nda basın açıklaması düzenleyerek 2. Pistte incelemeler gerçekleştirdi.


Karaismailoğlu, şantiye alanında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her noktasını çağa uygun bir ulaşım ve haberleşme altyapısına kavuşturmaya and içen bir bakanlık olduklarını belirterek, her gün bir şehri ziyaret ederek projelerin niteliğini, gidişatını yakından gözlemleme olanağı bulduklarını kaydetti. "YENİ PİST 2021 YILI HAZİRAN AYINDA TAMAMLANACAK"


Elazığ Havalimanının öneminden bahseden Bakan Adil Karaismailoğlu, "2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanında, yıllık yolcu sayısı yıllar içinde giderek artış göstermiş 1 Milyonu geçmiştir. Bildiğiniz gibi, biz de bu artışa cevap verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık.Bugün baktığımızda ikinci pist projemizde, yüzde 80’in üzerinde bir gerçekleşme kaydettiğimizi görüyoruz. Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde inşa edilmektedir. Projede ayrıca, ilave apron ile bağlantı ve yüksek sürat taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor. İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar, 550’ye 150 metre boyutlarındaki yeni ilave apronumuzu tamamladık. Askeri taksi yolları ile yüksek sürat taksi yollarının gövdelerini yaptık. Proje kapsamında ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile, pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor. Havalimanı’nda yürüttüğümüz bir diğer proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği Hizmet Binası ve Tesisleridir. Elazığ Havalimanı İkinci Pisti, ilave apron işlerimizi, 2021 yılının Haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız. Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş-kalkış kapasitesi artacak. Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek." dedi. Ziyaretlerini sürdüren Bakan Karaismailoğlu beraberindekiler ile birlikte Elazığ Valiliği’ne giderek Vali Erkaya Yırık ile bir araya geldi. Bakan Adil Karaismailoğu Elazığ Valiliği’nde hatıra defterini imzaladıktan sonra Elazığ protokolü ile  toplantı yaptı.


Daha sonra belediyeyi ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu Başkan Şahin Şerifoğulları'nın bilgilendirme sunumunu dinledi, çalışmalarını inceledi.


AKP İl Başkanlığını da ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimize yapılan hizmetleri anlattı.ELAZIĞ'A YAPILAN HİZMETLER


Bakınlığın Elazığ'da hayata geçirdiği projelerden de bahseden Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Tüm Türkiye’de olduğu gibi gözbebeğimiz Elazığ’da da ulaşım ve iletişim altyapı çalışmalarımız hızla devam ediyor. 1993-2003 yılları arasında, Elazığ’a yapılan karayolu yatırım tutarı, sadece 217 milyon lira iken, son on sekiz yılda bu rakamı tam 32 kat artırarak, 4 milyar 114 milyon liraya çıkardık. 2003’ten önce Elazığ’daki bölünmüş yol uzunluğunu 33 kilometreden yaklaşık 11 kat artırarak 356 kilometreye çıkardık. 2003-2020 yılları arasında Elazığ’a ulaşım ve iletişim yatırımları olarak 5 milyar 950 milyon liranın üzerinde harcama yaptık. Bugün itibariyle Elazığ il sınırlarında devam eden 9 karayolu projemizin proje tutarı, 2 milyar 512 milyon liradır.""ELAZIĞ, ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINDA ÇOK DAHA GÜZEL YERLERE GELECEK


Karaismailoğlu, Elazığ'da yapılması planlanan projeler üzerinde toplantılar gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bugün Elazığ'da valimiz, il başkanımız, genel başkan yardımcımız ve milletvekillerimizle birlikte çok değerli toplantılar yapıyoruz. Bugün konumuz sadece Elazığ. İnşallah Elazığ ulaşım ve iletişim altyapısında çok daha güzel yerlere gelecek." dedi.PERTEK KÖPRÜSÜ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ!


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilimizdeki temasları sırasında Elazığ ve Tunceli'yi yakından ilgilendiren geçtiğimiz günlerde de gündem olan Pertek Köprüsü konusunda da bilgiler verdi.


Bakan Pertek Köpürüsü hakkında kendisine yöneltilen soruya; " Arkadaşlar onun için çalışıyoruz. Bugün çok değerli toplantılar yapıyoruz. Valimiz, il başkanımız, milletvekillerimizle birlikte. Onları da bir program dahilinde yapacağız. Onların görüşmelerini yapıyoruz. Bugün konumuz sadece Elazığ. İnşallah Elazığ ulaşım ve iletişim altyapısında çok daha güzel günler gelecek" cevabını verdi.

DİĞER HABERLER