Madenli sosyologdan tarihi bina için öneri!

Madenli sosyologdan tarihi bina için öneri!

Sosyolog Gökhan İlhan Maden'deki 257 yıllık tarihi binanın restore edilerek hizmete sunulması gerektiğini belirtti.

Maden ilçesinde gelişen  doğal olmayan heyelanla alakalı 27 Aralık 2017 yılında Fırat Gazatesinde kaleme aldığı ‘’Hafriyatla Gelen Afad’’ yazısıyla gündemi belirleyen, açıklamalarıyla  ilçe halkının yanında, mağduriyetlerine ortak olan, İzmir’de yaşayan Madenli Sosyolog Gökhan İlhan gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.


257 yıllık tarihi Maden Hükümet Konağı  binasının restore edilerek hizmete açılması gerektişini savunan İlhan önerilerini okurlarımızla paylaştı:               


Sosyolog Gökhan İlhan


Ülkemizin değişik il ve ilçelerinde, köylerinde, yöre kültürünü yansıtan ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz tarihi kültür varlıklarımız ile tarihi eserlerimiz bulunmaktadır. Bu tarihi değer yapıları atalarımızdan bizlere kalan birer emanet, değeri ölçülemeyecek birer büyük manevi mirastır.


Tarihi Kültür Varlıklarının  önüne ne altın ne para ne pul nede başka bir şey geçemez.


Gerek ülkemizin bir ilinde, bir ilçesinde gerekse bir  köyünde  tarihi kültür varlıklarının, binaların restore edilmesi, korunması, kollanması, güzelleştirilmesi geçmişimize olan saygımız ve geleceğimiz olan çocuklarımıza, torunlarımıza karşı tarihsel görevimiz ve sorumluluğumuzdur.


Tarihi yapılar bir toplumun geçmişinin asaletini yansıtır,  geleceğin gençlerine ise başarı yolunda önemli bir kılavuzdur.


Atalarımızdan bizlere miras kalan bu değerli tarihi kültür varlıklarının, yapıların önüne ne altın ne para ne pul ne de başka bir şey geçemez.  


Tarihimize, atalarımıza karşı bir utanç bir mahcubiyet içerisinde 17 yıldır  vicdanlarımız sızlamaktadır.


1762’den 1876’ya kadar Maden Eminliği Sarayı ve sonrasındaki tadilatla 1924’e kadar mutasarrıflık, 1924-1926 arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık olarak kullanılan tarihi yapı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararı ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillendi. Tescillendikten sonra bir çok yetkili ağzından bugün yarın,  pek yakında restore edildi, edilecek denilse de üzerinden 17 yıl geçti hala restore edilecek...


Yıllardır atıl halde bekletilen tarihi bina bakımsızlık ve yıllarca restore edilmemesinden dolayı atıl durumda kalıp, tarihimize geçmişimize atalarımıza karşı bir utanç bir mahcubiyet içerisindeyiz. 17 yıldır tarihe karşı vicdanlarımız sızlamaktadır.Emin sarayı,

emin ellerce

restore edilmelidir!


Tarihin belirli dönemlerinde farklı değerli şahsiyetlere ev sahipliği yapmış, 1762 yılında ‘’Madeni Hümayun Emaneti Emin Sarayı’’ tarihi unvanını almış bu şanlı gurur kaynağı tarihi bina, tarihi tescilli mimari  özelliklerini daha fazla kaybetmeden, bu değerli enin sarayı emin ellerce, aslına uygun restore edilerek bir an önce Maden ilçemize mevcut genç, başarılı, halkın sevgisini kazanmış Mülki İdare Amirine, memur arkadaşlarımıza yakışır bir hizmet binası  ‘’T.C Maden Hükümet Konağı’’ levhalı olarak hizmete açılmalıdır. Bu değerli tarihi yapımızın Restore edilmesi durumunda hem ülke ekonomisine ek bir yük bindirilmeyecek hem de ilçenin kalkınmasına, gelişimine katkı sunacaktır. Bu konuyla ilgili yetkililerimizden konuya hassasiyetle ivedi yaptırımlarını istirham ediyoruz.

DİĞER HABERLER