Karahan Erzurum'da yaylacıları ziyaret etti

Karahan Erzurum'da yaylacıları ziyaret etti

İl Tarım ve Orman Müdürü Karaham Elazığlı küçükbaş yetiştiricilerinin sorunlarını yerinde dinledi.

Çiftçilerimizin daha iyi üretim yapabilmesi, sorunlarının minimuma inmesi için durmadan çalışan İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan ile Elazığ Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer, beraberinde yaylacılarımıza ev sahipliği yapan ve her türlü desteği sağlayan Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir'le birlikte Erzurum yaylarında çadır çadır dolaşarak Elazığlı küçükbaş yetiştiricilerinin sorunlarını dinledi ve yaşadıkları zorlukları yerinde tespit ettiler. 


İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, üreticilerimizin sorunları için burada olduklarını belirterek “Bahar ayından sonbahara kadar devam eden Elazığlı küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz Erzurum İlindeki meralara gelip misafir olmaktalar. Bizler de üreticilerimizin şartlarını yerinde görmek, incelemek, istişare yapmak ve sıkıntılarını gücümüz nispetinde gidermek üzere üreticilerimizle birlikteyiz" dedi.


İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan Erzurum'daki yaylacılarımızın sorunlarını yerinde inceledi.


Geldiğimiz yerlerde gördüğümüz kadarıyla eskiyle kıyaslandığında şartların iyileştirildiğini görmekte olduğunu söyleyen Karahan ancak bunun yeterli olmadığını, bütün paydaşlarla birlikte bu şartların daha da iyileştirilmesi ve üreticilerin bu sorunlarının giderilerek sektörün daha da gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.


Karahan: "Hükümetimizin 2023 vizyonu çerçevesinde küçükbaş hayvan varlığının 46-47 milyonluk kapasiteden 100 milyonlara çıkarılması ile ilgili hedefler var. Bizler bu şartları iyileştirmezsek meraları ıslah etmezsek, yaylaları geliştirmezsek ve üreticilerimizin şartlarını kolaylaştırmazsak bu hedeflere ulaşmak mümkün olmayacak. Bizlerde yerel düzeyde bu şartları iyileştirerek gerekli hedeflere ulaşma noktasında gerekli katkıyı sağlamak üzere buradayız.” dedi.


İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan yaylacılarımızı Elazığ Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer, Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Emrullah Akpunar ile birlikte ziyaret etti. 
Erzurum İl Müdürü Osman Akar ise konuşmasında Erzurum´un sahip olduğu mera potansiyeline dikkat çektikten sonra, Erzurum´un özellikle yaz mevsiminde ağırladığı küçükbaş yetiştiricilerine ve yetiştiricilerin yol, elektrik ve günlük yaşamındaki sorunlarına değinerek bu konuda her zaman yetiştiricilerin yanında olduklarını ve sorunları çözüme kavuşturduklarını belirtti.


Elazığ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer, hem Elazığ hem Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlerine teşekkür ederek, hayvancılık sektöründe uğraştıklarını yaşadıkları gerek üretim ve gerekse altyapının zorluklarına değindi.


Erzurum İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Emrullah Akpunar ise Erzurum’da ki küçükbaş hayvan varlığının yarısı kadar da başka illerden üreticilerin misafir olarak göç alındığını, sektörün zorluklarını ve ulaşımın ne kadar zorlu olduğuna değinerek devletimizin başarılı bürokratları sayesinde Ülkemizde ithalatçı değil de ihracatçı bir sektöre gideceklerini söyledi.


DİĞER HABERLER