14. Bağ Bozumu ve Orcik Festivali Hoş Köyü'nde gerçekeştirildi...

14. Bağ Bozumu ve Orcik Festivali Hoş Köyü'nde gerçekeştirildi...

Merkeze bağlı Hoşköy köyünde koronavirüs tedbirleri kapsamında 14. Orcik Festivali ve Bağ Bozumu Şenliği düzenlendi.

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen 14. Orcik Festivali ve Bağ Bozumu Şenliği, merkeze bağlı Hoş Köyü'nde gerçekleştirildi.


Valilik himayesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlik bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında yapıldı. 


Festival kapsamında yapılan bağbozumuna eşlik eden katılımcılar kurulan stantlarda sergilenen üzüm ürünlerini incelerdi.


Hazırlanmış ceviz dizili ipleri üzümden üretilen bulamaca batıran protokol üyeleri Elazığ'ın meşhur orciğini bizzat elleriyle yapmış oldu.“Üzüm üretiminde önemli bir yere sahibiz!”


Festivalde bir konuşma yapan Vali Erkaya Yırık, Elazığ’ın birçok ürün yetiştirme ve üretmede potansiyeli olduğunu belirterek şunları söyledi:


“Geleneksel olarak yapılan bağ bozumu ve sonrasında orcik yapımı festivalindeyiz. Bu yıl 14’üncüsünü icra ediyoruz. Elazığ, Türkiye'de 120 bin ton üzüm üretimi ile önemli sıralarda. Üzüm üretiminden sonra bağ bozumundan sonra da kurumuş cevizlerin ipe dizilmesi, sonrasında boğazkere, kırmızı üzüm, öküz gözü gibi yaklaşık 8-9 tür üzümün şiresinin kaynatılmasıyla ve ipe dizilen cevizlerin bulamaca batırılmasıyla yapılan orciğin geleneksel etkinliğindeyiz. Sadece orcikle değil, orciğin yanında Elazığ’da Gezin fasulyesi, Ağın leblebisi, badem, Şavak tulum peyniri gibi birçok ön planda olan ve önemli bir üretim potansiyeline sahip tahıl ürünlerini üreten bir iliz.”“Orciğimiz Türkiye'de tescilli bir lezzet”


Bağbozumunun bereketli olmasını dileyen Vali Yırık ilimize has bir ürün olan orciğin Türkiye'de büyük ilgi gördüğünü belirtti. Vali Yırık'ın konuşması şöyle:


“İnsanımız bu orciğin enerjisinden enerjisini alıyor. Orciğin sıcaklığından sıcaklığını alıyor. Yine üzümün tadından da tadını alıyor. Ben burada orcik yapmak suretiyle geçimlerini temin eden ilimizde tarımımıza katkı veren tüm çiftçilerimizin bağ bozumunun bereketli olmasını diliyorum. Bu vesile ile geçimlerini sağlayan vatandaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Orciğimiz gerçekten Türkiye'de tescilli bir lezzet. Bugün gördük ki hakikaten orcik sadece şireden yapılan bir yiyecek değil, özelliği olan üzüm türlerinin şiresinden yapılan bir lezzet. Orcik denilince akla gelen vilayet Elazığ, işte burada gördüğünüz üzüm türleri...”


Düzenlenen etkinliğe Vali Erkaya Yırık, Milletvekilleri Sermin Balık ile Zülfü Demirbağ, Gürsel Erol, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı.

DİĞER HABERLER