Bakan Kurum'un Elazığ temasları...

Bakan Kurum'un Elazığ temasları...

Bakan Kurum Elazığ programı neticesinde Karşıyaka, Çatalçeşme, Mustafapaşa, Bizmişen, Aksaray, Sürsürü ve Değirmenönü bölgelerinde şantiye alanlarını gezdi, yapımı tamamlanan ve inşaatı süren dairelerde incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremden sonra yapılan çalışmaları ve inşa edilen kalıcı konutları incelemek üzere sabah saatlerinde Elazığ'a geldi.


Bakan Murat Kurum'u havalimanında Vali Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Milletvekilleri Zülfü Tolga Ağar, Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ ve kurum müdürleri karşıladı.


Bakan Kurum Elazığ programı neticesinde Karşıyaka, Çatalçeşme, Mustafapaşa, Bizmişen, Aksaray, Sürsürü ve Değirmenönü bölgelerinde şantiye alanlarını gezdi, yapımı tamamlanan ve inşaatı süren dairelerde incelemelerde bulundu.BİN KONUTU TESLİM AŞAMASINA GETİRDİK


6.8 büyüklüğündeki depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Elazığ ve Malatya'nın yaralarının sarılması için tüm Kurumların seferber olduğunu belirten Bakan Murat Kurum, "Tüm bakanlıklarımızla sahada yapılması gereken fiili çalışmaları bir bir yapmaya gayret gösterdik. Bizzat biz de bakanlar olarak bir ay burada kalmak suretiyle çalışmaları yerinde takip ettik. Bir taraftan arama kurtarma çalışmalarını, diğer taraftan da yeni yapılacak işlere ilişkin çalışmalarımızı süratli bir şekilde yapmaya gayret gösterdik. Bu anlamda Elazığ genelinde 18 Bin 500 bağımsız bölümden oluşan ağır hasarlı, yıkık ve acil yıkılması gereken yapılara ilişkin projelerimizi başlattık. Bunun 3 bin bağımsız bölümü de köylerimizde oluşuyor. Köylerimizde tek katlı, vatandaşımız ister altında ahırını, isterse yanında yapmak suretiyle talebine göre de köy konutları projelerimizi başlattık. İlk temelimizi 14 Şubat'ta atmıştık. Dilek apartmanının olduğu Sürsürü Mahallemizde 14 Şubatta temelini attığımız projemizin inşaatını tamamladık. Konutları teslim aşamasına getirmiş olduk. Yine Bızmişen'de 760 konutluk projemizi tamamladık. Toplamda depremden 7 ay geçtiği süreçte 1000 konutumuzu teslim aşamasına getirdik." dedi.DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK


Elazığ'da yıl sonuna kadar 8 Bin konutun yapımının tamamlanacağını söyleyen Bakan Kurum; ''konutların gerek mimarisi gerekse mahalle kültürünün yaşatılacağı görüntüsüyle Türkiye'ye ve Dünyaya örnek olacak bir proje olacak. Bu çerçevede yapılması gereken adımları atacağız. Elazığ çalışmaları bu kapsamda çok önemli. Bugün baktığımızda 18.500 konutun aynı anda yapıldığı ve en büyük proje olma özelliği taşıyor. Söz verdiğimiz gibi bir yıl içerisinde konutlarımızı etaplar halinde bitireceğiz. Bugün şunu söylemek gerekirse biz her depremde, her selde, her heyelanda vatandaşımızla bir ve beraber olmak suretiyle projelerimizi onlarla birlikte gerçekleştiriyoruz. Depremi de hüznü de, sevinci de acıyı da vatandaşımızla beraber yaşıyoruz. yapılma gereken her türlü adımı onlarla birlikte atıyoruz. Milletimize rağmen hiçbir iş bugüne kadar yapmadık, yaptırmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla projelerimizi yürüteceğiz." ifadelerini kullandı.BELEDİYELERE 33 MİLYON LİRE HİBE DESTEĞİ SAĞLADIK


Elazığ'da belediyelere 33 Milyon TL Hibe desteği sağladıklarını söyleyen Bakan Kurum, "Alt yapıya ilişkin belde, ilçe belediyelerimizin talepleri oldu. Bu çerçevede yaklaşık 33 Milyon Lira Elazığ'da belediyelerimize hibe desteği sağladık. Yine 21 Milyon Lire değerinde 5 tane altyapı projelerimiz devam ediyor. Bunun dışında Elazığ'da kanalizasyon, yağmur suyu, altyapı projesine ilişkin 640 milyon TL tutarında bir finans da uluslararası kuruluşlardan sağladık. Elazığ belediyemizle birlikte bu süreci yürüteceğiz. Elazığ'ın hem altyapısını hem üst yapısını değiştirecek adımları atmış olacağız." ifadelerini kullandı.


 

ELAZIĞ VE MALATYA'DA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARIN TUTARI 7 MİLYAR TL


Bakan Kurum, depremden sonra Elazığ ve Malatya'da yürütülen çalışmalar için harcanan tutarları da belirtti. Bakan Kurum, "Hem Elazığ hem Malatya'da yapılan işlerin mali tutarı yaklaşık 7 Milyar lira.İnşallah bu projeleri gerçekleştirdiğimizde hep birlikte Elazığımızı ihya ve inşa etmiş olacağız." ifadelerini kullandı.


03

KÖY KONUTLARI


Köy Konutları hakkında bilgi veren Bakan Kurum; ‘’Değirmenönü köyümüzde konutları inceledik. Ahırını isterse vatandaşımız yanında isterse altında şekillendirebiliyoruz. Konutlarımız depreme dayanıklı, ısı yalıtımlı son derece modern konutlar. Burada yerleşim yerine baktığımızda 3 çocuklu ailenin yaşayacağız evler yapıyoruz.’’ dedi.

DİĞER HABERLER