Abdullahpaşa sakinleri Nurullah Cami’nin yıkılmasını istemiyor!

Abdullahpaşa'daki Nurullah Cami depremden kılcal hasarlarla çıktı ama sisteme yanlışlıkla orta hasarlı geçince projeye de yıkılarak yenisi yapılacak şeklinde işlendi. Ancak son yapılan incelemede caminin hasarsız olduğu raporu verildi. İhale yapıldı, caminin yıkılıp yapılacağı projede yer alıyor. Mahalleli camilerinin yıkılmasını istemiyor.

Hasar Tespit ekiplerinin inceleyerek hasarsız raporu verdiği Abdullahpaşa'daki Nurullah Cami sisteme orta hasarlı geçince projeye de yıkılarak yenisi yapılacak şeklinde işlendi. Ancak son yapılan incelemede caminin hasarsız olduğu raporu verildi. İhale yapıldı, caminin yıkılıp yapılacağı projede yer alıyor. Şimdi akıllardaki soru: Caminin akıbeti ne olacak?


24 Ocak depreminin en büyük hasarını gören mahallelerden biri de Abdullahpaşa… Mahallede şu an yıkım ve yapım çalışmaları devam ediyor. Bir yandan inşaatlar hızla yükselirken diğer taraftan da hasarlı bina yıkımı devam ediyor.


Konutların bir kısmının şubat mart aylarında depremzedelere teslim edileceği belirtiliyor. İnşaatların devam hızı ve çalışan sayısı da herhangi bir ertelenme yaşanmayacağını gösteriyor. Ancak bu süreçte Abdullahpaşa sakinlerini en çok düşündüren konu mahallenin en büyük camisinin akıbeti…


Deprem sonrası ilk hasar tespiti yapan ekipler camideki detaylı bir incelemelerinden sonra yük taşıyıcı olmayan yerlerde bazı ufak çatlaklar bulunduğu raporunu vererek az hasarlı olduğunu belirtti. Ancak Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü caminin hasar durumunu rapora orta hasar olarak kaydetti.


Aradan biraz zaman geçtikten sonra orta hasar raporu yazılan camiye Çevre ve Şehircilik Mühendisleri yeniden inceleme için gitti. Mühendisler camiyi inceleyerek bu kez hasarsız raporu vererek sisteme işlediler.


Ancak ne var ki bu süreç içerisinde büyük kısmı yıkılacak olan mahallenin planı da raporlar doğrultusunda hazırlanmıştı. Hazırlanan planda Nurullah Camii’nin yıkılarak yerine yeni bir caminin inşa edileceği yer alıyordu.


Yüklenici firma da ihaleyi bu haliyle yapıp binaların yapımı için inşaata başladı. Ancak şimdi Nurullah Cami artık inşaat alanının tam ortasında kalmış durumda… Mahallelinin ise aklında malum soru: Cami yıkılacak mı kalacak mı? Akıbeti ne olacak!


Konu hakkında Nurullah Cami ve Hafız Kur’an Kursu Derneği bir açıklama yaptı. Dernek Başkanı Hacı Karakaya madem camimiz hasarsız o zaman yıkılmasın. Hem mahalleli camisiz kalmasın hem de devlete ekstra bir yük binmesin istiyor.Başkan Karakaya’nın açıklaması şöyle:


"Abdullahpaşa Mahallesi 250. Sokak’ta bulunan Nurullah Camimiz 24.01.2020 tarihinde ilimizde meydana gelen depremde (yük taşıyıcı olmayan yerlerde) küçük çaplı çatlaklar aldı.


Kolonlar ve ana taşıyıcılarda herhangi bir hasar meydana gelmedi. Hasar tespiti yapılırken görevliler o iki çatlağın fiber marifetiyle düzeleceğini belirtti. Ancak denetleme yapan firmanın bu beyanına rağmen yoğunluk esnasında sisteme Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından orta hasarlı olarak kaydedildi.


Aynı müdürlükten daha sonra üç mühendis gelerek tekrar incelemelerde bulundu. Ve bu kez camimize detaylı baktıktan sonra hasarsız raporu verdiler. Şu anda camimiz ile ilgili durum böyle iken ibadetlerimizi camimizde yapıyoruz.


Ancak bölgedeki inşaatın yüklenicisi Çakır İnşaata verilen projede Abdullahpaşa Mahallesi 250. Sokak’ta yapılacak inşaatlar arasında camimizin de bulunduğu tespit edilmiştir. 


Hasarsız olan camimizin yıkılıp yerine yeni bir cami yapılmasına ve Devletimizin bu kadar yük altına koyulmasına gerek olmadığı dolayısı ile camimizin bu proje kapsamı dışına çıkarılarak mevcut haliyle ibadetimize devam etmek istiyoruz.


Böylece mahalle halkımıza bir kolaylık sağlayacak hem de Devletimizi büyük bir yükten kurtarmış olacağız. Bu sebeple mevcut yapının bu halinin muhafaza edilmesini talep ediyoruz!"

DİĞER HABERLER