Vali Yırık, salgınla mücadele kapsamında vatandaşları bilgilendirdi...

Vali Erkaya Yırık, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İlde uygulamaya konulan Koronavirüs Salgınıyla Mücadele kapsamında bir dizi bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları için sahaya indi.

Vali Erkaya Yırık, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İlde uygulamaya konulan Koronavirüs Salgınıyla Mücadele kapsamında bir dizi bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları için sahaya indi. 


Vali Erkaya Yırık’a Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Kurum müdürleri de eşlik etti. Heyet, ilk olarak Kapalı Çarşı esnafını ziyaret etti. Çarşı esnafı ve vatandaşlarla sohbet eden Vali Yırık, Koronavirüsle mücadelenin önemini anlatarak özellikle maske kullanımı, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasının önemine değinerek Koronavirüsle mücadele kapsamında birey olarak herkese çok büyük sorumluluklar düştüğünü ve kurallara istisnasız riayet edilmesi gerektiğini belirtti.


İçişleri Bakanlığı tarafından "SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN" sloganıyla başlatılan Koronavirüs Salgınıyla Mücadele kapsamında ziyaretlerini sürdüren Vali Yırık ve beraberindeki heyet daha sonra Belediye Çarşısında bulunan esnaflar ayrıca  vatandaşlarla da görüşerek Koronavirüse karşı alınması gereken tedbirlerin yazılı olduğu broşürleri dağıtarak Koronavirüsle mücadele konusunda önemli bilgiler paylaştı. Vali Yırık tedbirlere riayet eden vatandaşlara ayrıca teşekkür etti.Vali Yırık konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; Koronavirüs salgınına karşı vatandaşlarımızı bilinçlendirme ve toplumda farkındalığı arttırmak amacıyla İlimizde kamu kurum ve kuruluş temsilcileri başkanlığında 20 gruptan oluşturulan 100 kişilik bir ekiple sahada olduklarını belirterek vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını ifade etti. 


Dünyayı tehdit eden Koronovirüs musibetinin son haftalarda artan vakalar ile birlikte hayati önem arz ettiği belirten Vali Yırık  başta temizlik, maske kullanımı ve fiziksel mesafeye riayet etmenin bu hastalıkla başa çıkmanın en önemli üç unsuru olduğu belirtti.


Genelge ve talimatlar doğrultusunda bugün itibariyle insanların yoğun olabildiği, Covid riskinin, fazla olabileceği tüm yerlerde denetim ekiplerimiz her gün her saat denetim faaliyetini devam ettirecek. Bizler de bugün itibariyle Belediye Başkanımız, Jandarma Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, Defterdarımız, il Sağlık müdürümüz, ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle hep birlikte vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye ve rehberlik etmeye yönelik “SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN” sloganıyla onların arasındayız. Bu kurallara öncelikli olarak şahsımız riayet edersek vatandaşlarımıza da iyi bir örnek olacağımızı düşünüyoruz. Bu duyarlılıkla inşallah ülkemizde artan vakaların artmamasını, bulaş riskinin daha da azalmasını, en kısa sürede bu musibetin başta ülkemizde olmak üzere tüm dünyada bertaraf edilmesini arzu ediyoruz." dedi.Koronavirüs salgınının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış temayülünde olduğunu ifade eden Vali YIRIK;


"Covid-19 bulaşma riski  tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış temayülünde. Dolayısıyla hepimiz temizlik, maske ve fiziksel mesafe kurallarına azami riayet etmek zorundayız. Virüs asla tedbirden güçlü değildir. İnsanlarımız 'bir şey olmaz' düşüncesiyle hareket ederlerse maalesef bu bulaşla karşı karşıya kalabiliriz ve kalıyoruz da zaten. Virüs yeni başlamış gibi, aynı etkisini gösteriyor olduğunu bilerek, kurallara uyarsak bu musibeti asgari sıkıntıda atlatacağız. Kurallara uymamız lazım. Vatandaşlarımızın her birinin sanki covidliymiş gibi hareket etmek suretiyle başta kendilerine, sonra ailelerine dostlarına, esnafların müşterilerine, tüm yakınlarına bu sıkıntıyı sirayet ettirmemesi için azami ölçüde, en üst derecede tedbir almak zorundayız. Bu çalışmamızın amacı bu. Bugün 81 vilayette İçişleri Bakanlığımız koronavirisün başladığı günden itibaren devam eden yapılan tüm denetimlere ilave olarak farkındalığı sağlamak üzere sağlık için hepimiz için sloganıyla vatandaşlarımızın arasındayız." şeklinde konuştu.


Vali Yırık, Elazığ'da koronavirüsle mücadelede yeni tedbir kararlarının alınıp alınmayacağı yönünde sorulan  soruya, şu cevabı verdi:


"İçişleri Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda İl Pandemi Kurulunu topladık. Pandemi Kurulunda bir takım kararlar aldık. İl Salgın Denetim Merkezi ve filyasyon çalışmaları takip kurulları vilayetlerde kurulduğu gibi tüm ilçelerimizde kaymakamlarımızın başkanlığında kurulacak ve her gün tespit edilen hasta, yatan hasta durumları ve vaka sayısı doğrultusunda denetimlerini yapacaklar. Hangi kuralları, hangi tedbirleri bir daha alırız, daha farklı yönüyle değerlendiririz diye her gün saat 16:00'den sonra bir araya gelecekler. Biz bu sıkıntının, koronavirüs bulaşmasının hala çok riskli olduğunu, çok öldürücü olduğunu ifade ediyoruz. Bugün yakınımızdaki birisine Covid bulaşmamış olması, bu virüsün ortadan kalktığını göstermiyor. Dolayısıyla herkeste virüs varmış gibi hareket edersek, tedbirimizi ona göre alırsak inşallah bu sıkıntıyı atlatacağız. Biraz daha fazla gayret, biraz daha dikkat, itina göstermek gerekiyor." diye konuştu.


Türkiye'nin salgın hastalıkla mücadelede Avrupa ülkelerinden çok daha iyi bir noktada olduğunu söyleyen Vali Erkaya Yırık, şu ifadelere yer verdi:


"Hastanelerimiz en başından buyana Avrupa'daki hastanelere oranla son derece konuya vakıf, tüm teçhizatıyla, maskesinden tutun, diğer solunum cihazıyla, tüm ekipmanlarıyla, sağlık personelimizle birlikte vatandaşımızın hizmetinde. İnsanlarımız 'İyi ki şuan Türkiye'de yaşıyoruz, yurt dışında değiliz' diyor. Yurt dışında olan vatandaşlarımız biran evvel memleketlerine, ülkemize dönmek istiyorlar. Dolayısıyla bu bizim Avrupadan, dış devletlerden çok daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza, Sağlık Bakanımıza ve emeği geçen tüm devlet büyüklerimize şükranlarımızı arz ediyoruz."

DİĞER HABERLER