Geleceğin Mühendisleri ödüllerini aldı

İl Özel İdare Bilim Merkezi tarafından HEFİAD’ın katkılarıyla BİREVİM’in sponsorluğunda “Geleceğin Mühendisleri Tasarımlarını Yarıştırıyor” proje yarışmasının ikinci ayağının, sergi ve ödül töreni gerçekleştirildi.

Bilimin sevdirilmesi, bilimin hayatımızı kolaylaştırma adına farkındalık oluşturması amacıyla, İl Özel İdare Bilim Merkezi tarafından HEFİAD’ın katkılarıyla BİREVİM’in sponsorluğunda “Geleceğin Mühendisleri Tasarımlarını Yarıştırıyor” proje yarışmasının ikinci ayağının, sergi ve ödül töreni gerçekleştirildi.


85 projenin yarıştığı elemelerde dereceye giren dört proje sahibi düzenlenen programla ödüllendirilirken, ön değerlendirmeyi geçen 30 proje İl Özel İdaresi Bilim Merkezi'nde sergilendi.


Düzenlenen ödül törenine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Cebeci, Belediye Başkan Danışmanı Nazif Bilginoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Okubay, Özel İdare Birim Müdürleri ve davetliler katıldı.


Etkinlikle ilgili bilgi veren HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş, “İnsanı herhangi bir meta olarak gören anlayışlar, üretilen bilim ve teknoloji ancak dünyadaki adaletsizliği arttırmaya yarar. Buna karşılık insanın yaratılmışların en şerefli olduğu anlayışla yürütülen bilim ve teknoloji faaliyetleri dünyadaki herkes için mutluluk, huzur ve refah kaynağı haline dönüşür. Böyleyse biz bilimi ve teknolojiyi sadece insanlığın hayrına kullanacağız” dedi.


Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Cebeci, “Mühendislerimiz, geleceğin mühendisleri projeleri ile kendi ufuklarını ve bizim ufuklarımızı açıyorlar. İnşallah bir sonraki dönemlerde daha etkin daha kapsamlı yeni projelerle onları tekrar bekliyoruz” diye kaydetti.


ETSO Başkanı Asilhan Arslan, “Buradaki çalışmaların ilimizin ekonomik gelişmesine, ülkemizin ekonomik gelişmesine katkılar sağlayacak ürünler haline dönüşmesi çok daha değerlidir. Buna ihtiyacımız var. Ülkemizin de hâkim bir ülke haline dönüşmesi için sizleri ürettiği bu fikirler, projeler iş dünyası tarafından sahiplensin. Bizde üzerimize düşen misyonu o yönü ile yerine getirelim” ifadelerini kullandı.


İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş “Bu yıl ikincisini yaptığımız etkinliğimiz bundan sonra da devam edecek, devam etmesindeki en büyük etken 1.’sini yaptığımız etkinliğin Türkiye çapında ses getirmesi ve başarılı olması, genç beyinlerin önünü açmak konusunda bu tür yarışmaların çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.


“Geleceğin Mühendisleri Tasarımlarını Yarıştırıyor 2” proje yarışmasında Fırat Üniversitesinden Yol Elektrik Santrali (YES) Projesiyle Muhammed Ali Kızıltaş birinci, Fırat Üniversitesinden Ulaşıp E-kart projesiyle Güler Kotan ve Fatma Zehra Saçaklıdır ikinci, Fırat Üniversitesinden Lazer İnsan Takibi projesiyle Kemal Bayram ve Akın Burak Yazlık üçüncü, İnönü Üniversitesinden Yürütes Projesiyle Mustafa Emre Ergüleç dördüncü oldu.
DİĞER HABERLER