İşte Keban Barajı'ndaki doluluk oranı...

Havanın bir yağışlı bir kurak geçtiği bu yılki kış ayında en çok merak edilen konu ise barajdaki doluluk oranı… Keban Su Ürünleri Şube Müdürü Yasin Celayir’le Keban Barajı’nın son durumu ve önceki yıllara göre seviyesini konuştuk.

Havalar bir yağışlı bir kurak geçerken merak edilen konu barajdaki doluluk oranı merak ediliyordu. Keban Su Ürünleri Şube Müdürü Yasin Celayir barajın doluluk oranı hakkında bilgiler verdi.


Bu yıl kış şehir merkezinde henüz bir kar yağışı yaşanmadı. İlçelerde, komşu şehirlerde ara ara kar yağışları yaşanırken ilimizde ise yağışlar daha çok yağmur şeklinde yağıyor.


Geçtiğimiz hafta yağışlı geçen hava bu hafta ise yerini kurak ve ayaz bir havaya bıraktı. Havaların bir yağışlı bir kurak geçmesi çiftçileri ve halkı yaz ayı için içme ve sulama suyu konusunda endişelendiriyor. İşte bu haber içinizi biraz olsun rahatlatacak...


Havalar bir kurak bir yağışlı geçerken en çok merak edilen konu ise barajdaki doluluk oranı… Keban Su Ürünleri Şube Müdürü Yasin Celayir’le Keban Barajı'nın son durumu ve önceki yıllara göre seviyesini konuştuk.


Celayir Keban Barajı’nda doluluk oranın mevsim normallerine göre önceki yılların çok üstünde olduğuna dikkat çekerek barajdaki doluluk oranının 831,70 kotunda olduğunu belirtti.


Diğer yıllara kıyasla bu yıl doluluk oranının çok fazla olduğunun altını çizen Celayir “normal şartlarda kış aylarında seviye en düşük orana ulaşır ve bahar aylarında baraja ulaşan su ile baraj en üst seviyeye varır. Ama bu yıl mevsim normallerinin üstünde bir seviyede seyrediyoruz. En düşük seviyede olması gereken şu an itibariyle barajın doluluk oranı 831,70 kotunda seyrediyor. Bu da çok yüksek bir orandır” dedi.


Celayir umudunun yağışların bol olması ve barajın en iyi seviyede şehre hizmet vermesi olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.


Keban Barajı'nda 2019 yılında su oranı en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Yağışların bol olduğu geçen yıl en son Mayıs ayında 842 kotuna ulaşmış ve barajın gövdesini korumak için kapaklar ay sonuna doğru açılarak su tahliyesi yapılmıştı.
DİĞER HABERLER