Madenlilerden yıkılan köprü için suç duyurusu çağrısı

Madenlilerden yıkılan köprü için suç duyurusu çağrısı

Camiikebir Mahallesi Hafriyat Mağdurlari Derneği Başkanı Hayati Acar Madenlileri yıkılan köprü için suç duyurusu çağrısı yaptı.

Maden'de meydana gelen doğal olmayan heyelan sonucu bir süre önce ilçedeki tarihi köprüde çatlaklar ve hasar oluşmuştu. İşte o köprü bugün yağışların da etkisiyle tamamen yıkıldı.


Selçuklu dönemine ait olup 1.Grup korunmasi gerekli olarak da envanterde tescilli olan köprü için Camiikebir Mahallesi Hafriyat Mağdurlari Derneği Başkanı Hayati Acar sorumluluları için suç duyurusu yapılması çağrısında bulundu.


Koruma altındaki bir köprünün yıkılmasına sebep olmanın kanunen suç oluşturduğunu belirten Başkan Acar Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunu göreve davet etti.


Camiikebir Mahallesi Hafriyat Mağdurlari Derneği Başkanı Hayati Acar


Başkan Acar'ın açıklaması şöyle: 


"Dün gece yarısı Maden ilçesi girişinde bulunan 'Tarihi Taş Köprünün' yıkımına, çökmesine sebep olan ilgili işletme hakkında Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunu göreve davet ediyoruz!


Kanun 2862 der ki; Tescil edilen korunması gerekli kültür varlıklarına zarar ziyan veren, tahribata uğratan,  yok edenler, her ne olursa olsun, zarar verenler hakkında dava açılır. Hakkında adlı mercilerce soruşturma başlatılır. 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenir, yazmaktadir. Bu kanunun işletilmesi adına Diyarbakır Koruma Kurulu ve Maden İlçesi Cumhuriyet Savcılığını göreve davet ediyorum."

DİĞER HABERLER