Kırsal kesimde yaşayan öğrencilere göz taraması..

Kırsal kesimde yaşayan öğrencilere göz taraması..

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında 2019-2020 öğretim yılı İlköğretim 1.2.3 ve 4. Sınıf öğrencilerine yönelik göz sağlığı taraması başlatıldı.

Özellikle devlet hastanesi ve Göz Hastalıkları Uzmanı hekim bulunmayan Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Keban, Palu ve Sivrice ilçelerinde yürütülecek olan programa İl Sağlık Müdürlüğü idarecileri, Göz Uzmanı hekimler ve sağlık çalışanları katıldı.


Çarşamba günü Arıcak İlçe Merkezi ve bağlı beldelerde başlatılan projenin ilk gününde  ilköğretim 1.2.3. ve 4.sınıfa giden  öğrencilerin  göz tembelliğinin erken yaşta tespit edilmesine yönelik tarama ve muayene yapıldı. 


İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat


Göz Tembelliği (Ambliyopi) Tespiti Projesi adı altında yürütülen program hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat yaptığı açıklamada “ İlimizde özellikle devlet hastanesi ve Göz Hastalıkları uzmanı bulunmayan ilçe ve beldelerimizde ilköğretim 1.2.3.4. sınıf öğrencilerini kapsayan göz sağlığı taraması yapılacaktır. Projenin amacına ulaşması için İl Milli Eğitim Müdürlüğünden tarama yapılacak okullar için gerekli izin ve bilgilendirmeler yapılmıştır Taramalardaki amacımız öncellikle kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlarımıza hizmet götürerek buradaki okul çağı çocukların görme bozukluklarının erken tespiti ve tedavisini sağlamak ve bu konuda farkındalık sağlamaktır” dedi. 


Projenin 2019-2020 öğretim yılı boyunca devam edeceğini belirten Doç. Dr. Polat ”Göz Hastalıkları Uzman hekimlerimiz, idareci ve sağlık çalışanlarımızın katılımı ile ilk etapta Arıcak ve bağlı beldelerdeki okullarımızda tarama başlattık. Proje planlandığı gibi diğer ilçe ve beldelerimizde de devam edecek olup, başta göz tembelliğinin erken tespiti ve diğer göz hastalıklarının tedavisinin sağlanması amaçlanmıştır” şeklinde ifade etti.  

DİĞER HABERLER