Çatalharman köyünde Badem Hasadı etkinliği düzenlendi...

Çatalharman köyünde Badem Hasadı etkinliği düzenlendi...

İl Müdürü Dr. Turan Karahan, Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları'nın katılımıyla Çatalharman köyünde Badem Hasadı etkinliği düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından merkeze bağlı Çatalharman köyünde Badem Hasadı etkinliği düzenlendi.


Programa İl Müdürü Dr. Turan Karahan, Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, Şube Müdürleri, kurum çalışanları ve davetliler katıldı.Hibe destekleriyle oluşturulan badem bahçelerinin birinde olduklarını söyleyen İl Müdürü Karahan, ''Bütün üreticilerimize bereketli bir yıl diliyorum. Elazığ her zaman söylediğimiz gibi bir tarım ve hayvancılık kenti. Önceki yıllarda ilimizde sadece tarla kenarlarına badem dikimi yapılırken, günümüzde 19 bin dekara ulaşan modern bahçelerde 4 bin tonun üzerinde  üretimi yapılıyor.


Özellikle ülkemizde stratejik bir ürün olan, Sanayide ve çerezlik olarak kullanılan badem üretiminin her yıl artması ilimiz ve ülkemiz ekonomisi acısından oldukça önemli'' dedi.Program kapsamında Türkiye'de ilk defa 'Soğuk baklava' olarak bilinen tatlıda kullanılan sütün yerine badem sütü ve fıstığın yerine de badem kullanılarak yapılan tatlı da tanıtıldı.


İl genelinde 1000 tonu organik olmak üzere toplamda 4 bin ton rekolte hedefleniyor. 

DİĞER HABERLER