Eczacılar Odası'ndan nöbetçi eczane kuyrukları hakkında açıklama...

Eczacılar Odası'ndan nöbetçi eczane kuyrukları hakkında açıklama...

23.Bölge Elazığ Eczacı Odası Ecz. Doruk Ziya Okubay vatandaşlardan tepki alan nöbetçi eczane kuyrukları hakkında açıklama yaptı. 

23.Bölge Elazığ Eczacı Odası Ecz. Doruk Ziya Okubay Kurban Bayramı süresince eczane önlerinde oluşan ve vatandaşın tepkisini çeken kuyruklar hakkında açıklama yaptı.


Odadan yapılan açıklama şöyle:


Basına Yansıyan Haberler İlgili Kamuoyuna Basın Açıklaması 


23.Bölge Elazığ Eczacı Odası olarak Elazığ,Bingöl ve Tunceli illerinin nöbet listelerini ilgili illerin il sağlık müdürlükleri ile istişare halinde düzenliyoruz.İlimizde Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi faaliyete başladıktan sonra şehrimizde acil sağlık hizmeti veren kurumların şehrin bütününe yayılması ve artan nüfusun ihtiyacına cevap verebilmek için 2018 eylül ayında odamızın genel kurulunda alınan karar ve il sağlık müdürlüğünden alınan onay ile ilimizde bulunan nöbetçi sayısını 4 olarak belirledik. 


Çevre şehirlerin merkez nüfuslarına ve nöbetçi eczane sayılarını dikkatinize sunmak istiyorum.


Malatya merkez nüfusu : 495.000 

Malatya nöbetçi eczane sayısı: 5


Diyarbakır ili merkez nüfusu : 826.000

Diyarbakır ili nöbetçi sayısı: 8


Bu rakamlar incelendiğinde şehrimizde kişi başına düşen eczane sayısının çevre illerden daha fazla olduğu görülmektedir. 


Bayram tatilinin 2.ve 3.günlerinde özellikle gastroenterit vakalarından kaynaklı acil polikiliniklerine ve eczanelere başvuruların olağan dışı şekilde artmış olduğu bilinmektedir bu sebeple gerek hastanelerde gerek ise eczanelerde bekleme süreleri artış göstermiştir.


Fakat oda başkanlığımıza hiç bir vatandaşımızın ilaca ulaşamadığı bilgisi iletilmemistir.


23.Bölge Elazığ Eczacı Odası olarak ilimizdeki sağlık hizmetinin aksamaması ve vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat ilaca ve gerekli sağlık danışmanlığına ulaşabilmesi için gerekli takibi yapıyor ve lüzumu halinde müdahale ediyoruz.


24 Ocak depreminin yaşandığı gece olduğu gibi deprem anından hemen sonra tüm eczanelerimizi açılmasını sağlamış ve Şehrimizin ve vatandaşlarımızın yardımına koşmuştuk.


Eczacılarımız, deprem,pandemi,kısıtlama ve bayram farketmeksizin 365 gün ve 24 saat esasına göre 1.basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerinde her daim hazır bulunmakta ve hastalarına hizmet vermektedirler. 


23.Bölge Elazığ Eczacı Odası 

Genel Sekreter

Ecz.Doruk Ziya OKUBAY

DİĞER HABERLER