TOKİ Konutları teslim edilmeye başlanırken dillerde tek söz; NE GÜZEL DEVLETİM VAR!

TOKİ Konutları teslim edilmeye başlanırken dillerde tek söz; NE GÜZEL DEVLETİM VAR!

İşte 24 Ocak’ta başlayarak bir buçuk yıldır devam eden şehrin yeniden imarı süreci büyük bir hızla devam ediyor. TOKİ marifetiyle depremzedeler için yapılan konutlarla adeta yeni bir şehir inşa edildi. O konutlar artık sahiplerine teslim ediliyor.

İlimizde yaşanan büyük depremin üzerinden bir buçuk yıllık bir zaman geçti. Çok büyük maddi hasara uğrayan deprem sonrası adeta yeniden inşa edilen şehir hızla eski günlerine dönmeye başlıyor. Depremzedeler için yapılan TOKİ konutları da artık bitiyor. Konutlar etap etap teslim edilmeye başlandı. Bir dilekçe vererek cüzi bir ödemeyle modern dairelerine kavuşan depremzedeler ise devletine müteşekkir durumda…


24 Ocak’ta ilimizde yaşanan 6,8’lik şiddetli deprem geride çok büyük bir maddi hasar bıraktı. Depremin şiddeti biraz daha fazla olsa ya da süresi birkaç saniye daha uzasa ağır hasarlı olarak kayıtlara geçen içlerinde on binlerce insanın yaşadığı konutların yıkılıp çok acı bir tabloya sebep olması konusunda herkes hemfikir…


Hatta ağır hasarlı binaların yıkımlarını gerçekleştiren firma operatörleri binaların o depremde nasıl ayakta kaldıklarını hayretle dile getiriyorlardı. Tüm bunlar Allah’ın rahmetinin ilimiz için yansımaları… 


İşte o büyük deprem sonrası devlet Elazığ’da öyle bir organizasyon kurdu ki kışın en şiddetli soğuğunun yaşandığı gecede başta acil lazım olan sıcak barınma alanları ve sıcak gıda depremin üzerinden birkaç saat geçmeden hemen depremzedelerin hizmetine sunuldu.


Camiler ve tüm kamu binaları halkın kullanımına açılırken AFAD, Kızılay, UMKE gibi kuruluşlar da çok hızlı bir şekilde arama kurtarma faaliyetlerine başladılar. Bu sayede çok sayıda vatandaşımız enkaz altından sağ olarak çıkarıldı. 


Yine eş zamanlı olarak çadır kentler kurulurken ilimizi Japonya’dan ziyaret eden deprem uzmanı heyetin hayran kaldığı ve ülkelerinde model olarak uygulayacaklarını açıkladığı çok hızlı bir hasar tespit süreci başlatıldı. Depremin 15. gününde ise depremzedeler konteyner kentlere yerleşmeye başladı.


İşte 24 Ocak’ta başlayarak bir buçuk yıldır devam eden şehrin yeniden imarı süreci büyük bir hızla devam ediyor. TOKİ marifetiyle depremzedeler için yapılan konutlarla adeta yeni bir şehir inşa ediliyor.


Depremzedelerin hak sahipliği müracaatları ile basit bir dilekçe vererek dâhil oldukları sistemde anahtar teslimine kadar çok büyük bir organizasyon işletildi. 6 ay ile 1,5 yıla kadar kira yardımlarının yapıldığı sistemde her şey depremzedelerin en az eforla en çok hizmet alması üzerine kurulmuştu.


TOKİ’nin konutların inşa sürecini AFAD’ın da depremzedelerin başvuru sürecini organize ettiği sistemde artık sona doğru yaklaşılıyor. Biten konutlar etap etap sahiplerine teslim edilmeye başlandı.


Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, teslim aldığı evi için şu değerlendirmelerde bulundu:


TOKİ'nin depremzedelere yaptığı Yemişlik'teki evimize baktık. Modern şehircilik örneği muhteşem bir yerleşke, gayet kaliteli daireler. İlk aklıma gelen Erbakan'ın şu sözü oldu: BİR GÜN GELECEK NE GÜZEL DEVLETİM VAR DİYECEKSİNİZ. Hocam, dedik elhamdülillah. Allah nankörleri hayırla ıslah etsin.

- GEÇKİL


Bir tek dilekçe ile başvurularını yapıp sonunda en kaliteli malzemelerle donatılmış, çevre düzenlemesiyle çok modern bir yerleşim alanlarına çevrilmiş olan konutlara çok cüzi ödemelerle sahip olan kadirşinas insanların hepsinin de dilinden aynı söz var aslında; NE GÜZEL DEVLETİM VAR!


Teslim edilen TOKİ Konutlarının site yönetimi de kendi haline bırakılmamış… Profesyonel birimlere teslim edilen site yönetimleri sayesinde aidatlar konutların teslim edildiği ve kalıcı olarak bölgede kurulan birimlere ödenecek. Bu sayede modern çevre düzenlemesi uzun yıllar bozulmadan korunabilecek, ihtiyaçlar en tasarruflu ve doğru şekilde karşılanabilecek. Ayrıca komşular arasında büyük kavgalara da sebep olan site yönetimi sorunsalının da önüne geçilmiş olacak.


17 Ağustos 1999’da gerçekleşen Marmara Depremi’nde 3 gün sonra ancak deprem bölgesine girebilen, depremzedelere tek bir kuruş bile destek verecek parası olmayan, gelen yardım paraları ile de memur maaşlarını ödeyen, bırakın konut yenilemeyi bir battaniye veremeyen o aciz, müstemleke Türkiye’den bugün bir yıl içinde koca şehri yeniden imar eden Yeniden Büyük Türkiye’ye dönüşen devlet işte Erbakan’ın eseridir.


İllüzyoncu medya ve akademiya ve yerel işbirlikçileri Elazığ’a özel ilgi gösterip çoğu uydurma haberlerle ülke ve Elazığ gündemini zehirlemeye çalışırken 1 yıl gibi kısa sürede kaybettikleri evlerine kavuşup muhteşemliğini gören kadirşinas insanlar ise devletine müteşekkir oluyor:


NE GÜZEL DEVLETİM VAR!

DİĞER HABERLER