MÜSİAD Dost Meclisi konuğu Turan Karahan oldu

MÜSİAD Dost Meclisi konuğu Turan Karahan oldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Dost Meclisi'nin bu haftaki konuğu İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan oldu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ şubesinin geleneksel olarak düzenlenen Dost Meclisi Toplantısının bu haftaki konuğu İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan oldu. Toplantı Genç MÜSİAD Başkanı Furkan Göçer’in ev sahipliğinde gerçekleşti. 


MÜSİAD üyelerine İl Tarım ve Orman  Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. İlimizde yapılan tarımsal, hayvansal, sulama faaliyetleri sektörler ile alakalı sorunlar ve çözüm önerileri, ilimizde kooperatifleşme ile alakalı fikir alışverişinde bulunuldu.


Salı günü gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Başkanı Gürkan davetlerine icabet eden İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan’a teşekkürlerini belirtti. Karahan’ın ilimizde üstlenmiş olduğu görevlere başladığı günden bugüne kadar Elazığ’ın tarımına, hayvancılığına önemli katkılar sağladığını belirtti. 


İl Tarım ve Orman Müdürü Karahan da MÜSAİD’ın konuğu olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi davet için teşekkürlerini iletti. 


2012 yılından bugüne kadar geçen süre içinde MÜSİAD ailesi ile sürekli birlikte olduğunu belirten Karahan, bu sebepten dolayı kendisini bu aileden gördüğünü ve bundan memnuniyet duyduğunu belirtti. 2012 yılında TKDK kurucu il Koordinatörlüğü görevine başladığını belirten Karahan dört yıl sonrasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine getirildiğini ilimiz için daha güzel verimli çalışmalar yapmanın gayreti içinde olduğunu belirtti. 


Karahan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:


Dört yıllık TKDK İl koordinatörlüğü görevindeyken İlimiz Türkiye genelinde İPART programında en fazla destek alan iller arasında yer aldı. Kanatlı sektörü başta olmak üzere, işleme sektöründe, depolama sektöründe, paketleme ünitelerinde, küçük ve büyük baş hayvancılık projelerinde ilimize çok ciddi yatırımlar gerçekleşti. 


2016 yılında il Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine geldikten sonra, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programları, basınçlı sulama sistemleri, genç çiftçi projelerinde, diğer teknik hizmetler ile ilgili çalışmalarımızı ekip arkadaşlarımız ile birlikte çok ciddi bir seviyeye ulaştırdık.


2021 yılı içerisinde Pandemi ve ekonomik sıkıntıların olmasına rağmen İlimiz Türkiye’de en fazla proje veren 2. İl durumunda olduk. Bu gün itibari ile 34 adet ekonomik yatırımlarda toplamda 65 milyon hibeye tekabül eden projelerimiz onaylandı, basınçlı sulama sistemlerinde 97 tane proje onaylandı ve projelerin de miktarı 3.4 milyon ₺.


Karahan; ilimizde ve bölgemizde ve yurt genelinde yaşanan kuraklık ile alakalı %30 ile %90 arasında etkilenme durumu olduğunu, bunun ile alakalı ilimizde yapmış olunan tespitlerde bazı bölgelerde %30 ile %80 arasında etkilenme olduğunu ve raporlar hazırlayarak Bakanlığa ilettiklerini belirtti.


Toplantı soru ve cevap bölümü ile devam ederek, ilimiz için yapılacak çalışmalar, sorunlar ve çözüm önerileri ortaklık kültürünün ve kooperatifleşmenin yaygınlaştırılması için karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantı sonrasında MÜSİAD Elazığ Başkanı Tekin Gürkan, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Turan Karahan’a yapmış olduğu çalışmalarından dolayı plaket takdiminde bulundu.


DİĞER HABERLER