Enerji ithalatı azalıyor: Keban’a üçüncü yerli jeneratör

Enerji ithalatı azalıyor: Keban’a üçüncü yerli jeneratör

Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrallerinden Keban’da üçüncü yerli jeneratör devreye girdi. Yılda 1.8 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan santraldeki jeneratörler, 36 milyon dolar tasarruf sağladı.

Türk mühendislerin yerli imkanlarla ürettiği jeneratörler ilmizdeki Keban Barajı'nda elektrik üretimine başladı. Elektrik Üretim AŞ tarafından 3 yıldır sürdürülen projeyle Keban HES’teki 8 jeneratörden 3’ü yerlileşti.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Keban HES’te dördüncü jeneratörün üretimine başlandığını da müjdelemişti.36 MİLYON DOLAR TASARRUF


Her yıl 1 milyon 800 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan Keban’da devreye giren yerli jeneratörler ithalatı da büyük oranda azalttı.


Her biri 12 milyon dolara ithal edilen jeneratörler Türk mühendisler tarafından 250 bin dolara üretildi. Böylece Türkiye’de üretilen üç yerli jeneratörle 36 milyon dolar tasarruf sağlandı.KAPASİTEDE 180 MEGAWATT ARTIŞ


Yüksek teknolojiye sahip yerli jeneratörlerle verimlilikte ünite başı yaklaşık yüzde 10 artış kaydedildi. Yerli teknolojiyle devreye alınan üçüncü jeneratörün kapasitesi ise 150 megawatt’tan 175 megawatt’a yükseldi.


Böylece yerli teknolojiyle daha ucuza ve daha fazla elektrik üretim potansiyeli ortaya çıktı. EÜAŞ tarafından işletilen santrallerdeki yerlileştirme tamamlandığında toplam 180 megawatt kapasite artışı hedefleniyor.


Diğer hidroelektrik santrallerindeki jeneratörlerin de Keban’daki gibi yerli üretim olması için de çalışmalar devam ediyor.

DİĞER HABERLER