120 bin adet domates fidesi Beşik Köyü'nde toprakla buluştu...

120 bin adet domates fidesi Beşik Köyü'nde toprakla buluştu...

İlimizde üretilen ve başta Türkiye pazarı olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen domateslerin fidesi Beşik Köyü'nde toprakla buluştu...

İlimizde üretilen ve başta Türkiye pazarı olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen domateslerin fide dikimi merkeze bağlı Beşik Köyü'nde gerçekleştirildi.


Etkinliğe, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan Karahan, kurum müdürleri, teknik personel, tarla sahibi Üzeyir Yılmaz ve çiftçiler katıldı.


İlimizin tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirten İl Müdürü Karahan; "Tarımsal potansiyel içerisinde yüksek bir orana sahip olan ve bölgenin ihtiyacını karşılayan sebze ve meyve üretimi ilimizin en önemli tarımsal faaliyetlerinden bir tanesidir. Sebze üretimi içerisinde domates üretimi hem sanayi tipi hem de sofralık olarak yaklaşık 20 bin dekar alanda yıllık 60 bin ton civarında yapıyoruz.


Özellikle son 1,5 yıldır hem ülkemizi hem de bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi süreciyle birlikte tarımsal üretimin gıda arzının ne kadar önemli olduğu bütün dünyaca bir kez daha anlaşıldı. 81 ilde olduğu gibi bizlerde teşkilatlar olarak ilimize toprak ve iklim yapısına uygun bütün üretim desenlerinde üretimin devamlılığı noktasında ekip arkadaşlarımız ve üreticilerimizle birlikte bunu dikkate alarak üretimlerimize devam ettik" dedi.


Üreticinin işini kolaylaştıracak makinalı dikimi Elazığ'da hayata geçirdiklerini aktaran Karahan, "Bugün makine ile domates fidesi dikimi gerçekleştiriyoruz. Dikmiş odluğumuz domates sanayi tipi dediğimiz kurutmalık ve salçalık domatestir. Organik olarak kuruttuğumuz domatesleri daha önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok yerine ulaştıracağız" diye konuştu.


Tarla sahibi Üzeyir Yıldız ise, "Bu sene de organik domates fidesi dikimini makine ile yaptık. 60 bin dekarlık alana 120 bin adet fide dikimini gerçekleştirdik.  Eylül ayının başında, ürettiğimiz domatesleri kurutup belirli bölgelere gönderiyoruz. Kuruttuğumuz domatesler şuan da dünya piyasasında Tarım Kredi marketlerinin reyonlarında yerini almış durumda. Domateslerimize çok talep var. Bizde bu süreçten çok memnunuz. Domateslerimiz şuan da Rusya ve Almanya'ya gidiyor" ifadelerini kullandı.


DİĞER HABERLER