Tarım İl Müdürü Karahan fırtınanın zarar verdiği seralarda tespit yaptı

Tarım İl Müdürü Karahan fırtınanın zarar verdiği seralarda tespit yaptı

İlimiz genelinde 29 Nisan 2021 tarihinde saat 18:00 sıralarında meydana gelen şiddetli fırtınadan dolayı, Yurtbaşı Beldesi Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Mahallesinde seracılık faaliyetinde bulunan üreticilerimizin seraları zarar gördü.

İlimizde geçen hafta meydana gelen fırtına nedeniyle merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesi Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Mahallesinde yer alan seraların bazıları zarar gördü.


Seraların naylonlarının büyük bir kısmı yırtılırken, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgeye giderek inceleme yaptı. İl Müdürü Dr.Turan Karahan'ın da katıldığı incelemede zarar tespiti yapıldı.


Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü Karahan; "İlimiz genelinde 29 Nisan 2021 tarihinde saat 18:00 sıralarında meydana gelen şiddetli fırtınadan dolayı, Yurtbaşı Beldesi Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Mahallesinde seracılık faaliyetinde bulunan üreticilerimizin seraları zarar gördü.


Yapılan inceleme ve hasar tespitinde üç üreticimize ait toplam 4700 metre karelik sera alanının plastik örtüsünün fırtınadan etkilendiği, toplam üç üreticimizin de yaklaşık 32000 TL'lik zararı olduğu belirlenmiştir. Oluşan hasar tespit raporu en yakın zamanda üreticilerimize verilecektir" dedi.


Yapmış olduğu inceleme sırasında Tarım Sigortasının önemine de değinen İl Müdürü Karahan; don, sel, zamansız yağmur, dolu ve fırtına gibi olumsuz şartlardan etkilenen çiftçilerin, TARSİM sayesinde ürünleri zarar görse bile giderlerini ve risklerini güvence altına aldığını söyledi.


Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Mahallesi muhtarı Zabit Yılmaz ve Sahilönü Muhtarı Mehmet Şah Güneş ise; "meydana gelen fırtına nedeniyle seralarımız zarar gördü. Zarar tespitini hızlı bir şekilde yaptıkları için İl Müdürü Turan Karahan ve teknik personeline teşekkür ediyoruz. Yurtbaşı Beldesi ilimiz ve çevre illerin sebze ihtiyacını karşılayan önemli bir merkez. Beldemize yapılacak yatırımlar ile seralardaki üretimlerin daha da artacağını" söylediler.

DİĞER HABERLER