Beş bin ABD'li şirket Türkiye yolunda... İlk resmi ziyaret gerçekleşiyor!

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgalin ilk günü yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin ileri ilişkileri olan iki ülke arasında tarafsız kalacağını ve önüne çıkan fırsatlarla bu süreçten süper güç olarak çıkacağını ifade etmişti.

Öyle de oluyor. ABD başta olmak üzere Batı dünyası Putin'e askeri karşılık veremeyince ekonomik yaptırımlara yöneldi. Ancak bu yaptırımların çoğu Batılı devletleri de vuruyor. Daha şimdiden raflarında yağlar tükendi, doğalgazda rekor rakamlara ulaşıldı.

Ancak Rusya ve Ukrayna arasındaki krizden ve ekonomik yaptırımlardan kazançlı çıkan bir ülke var; Türkiye...

Bu süreçte hem yağ hem de tahıl ürünlerini sorunsuz ithal eden Türkiye ayrıca Rusya'dan çıkma kararı alan Batılı ülkelerin ilk durağı da oluyor.

Geçen hafta basına yansıyan 5 bin ABD şirketinin Türkiye'ye gelebileceği yönündeki haberlere dair ilk resmi adım bu hafta atılıyor.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake'nin Rusya'dan çıkmaya hazırlanan 5 bin ABD'li firmaya Türkiye'yi adres göstermesinden sonra Amerikan şirketlerini temsilen ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant bu hafta Türkiye'yi ziyaret ediyor.

Rusya'dan ayrılıp Türkiye'nin yolunu tutacak firmalar arasında Ford, Boeing, General Motors, ExxonMobil, FedEx, Ford, Nike, Adidas, McDonald's, KFC, Starbucks, Coca-Cola, PepsiCo, Airbnb, Netflix, Visa, Mastercard, American Express, Apple, Levi's ve Walt Disney dev bütçeli şirketler var.

Amerikan Şirketler Derneği Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Turnaoğlu konu hakkında yaptığı açıklamada;

"Türkiye'de yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırımı bulunan 110 ABD merkezli şirketi temsil eden AmCham Türkiye olarak Türkiye'yi bölgesel merkez yapmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

ifadelerini kullandı.

O.G.

- El-Aziz Gazetesi, Analiz bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/9677136/bes-bin-abdli-sirket-turkiye-yolunda-ilk-resmi-ziyaret-gerceklesiyor