Vurulan İslam toprakları değil Avrupa! Batı bu kez gerçekten üzgün... İşte manşetler!

İslam ülkelerinde her yeri kan gölüne çevirip milyonlarca Müslüman'ı öldüren, milyonlarcasını yurtsuz Batı arkasından timsah gözyaşları döküyordu. Ancak Putin savaşı bu kez Avrupa'ya götürdü. Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal bu sebeple büyük gürültü çıkarttı. Batı medyasında Putin'e öfke hakim... Manşetlerde ise gerçek bir üzüntü gerçek bir endişe var.

İşte dünya basınında tek elden çıkmışçasına aynı foto ve benzer başlıklarla yayınlanan manşetler!

"AVRUPA İÇİN KARA BİR GÜN"

Times gazetesi de saldırıda yaralanan aynı kadının fotoğrafına yer vererek, "Avrupa için kara bir gün" manşetini attı.

Rus güçlerinin yıldırım saldırısından sonra başkent Kiev'i kuşattığı bilgisine yer verildi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in, Rusya'nın harekatına ilişkin "Avrupa'ya inen yeni bir demir perde" şeklindeki tanımlaması aktarıldı.

"ONUN KANI ELLERİNDE"

Mirror gazetesi, söz konusu yaralının fotoğrafını kullanıp, Rusya Devlet Başkanı Putin'e işaret ederek, "Onun kanı ellerinde" başlığını attı.

Haberde, "Güç delisi Putin Ukrayna'yı işgal ederken, Batı yaptırımlarla yanıt verdi." denildi.

ÇERNOBİL'İ ELE GEÇİRDİ

Sun gazetesi de Mirror ile aynı ifadeye yer vererek, Putin'in saldırısına dünyanın tepkisini aktardı. Rus güçlerinin Çernobil Nükleer Santrali'nin kontrolünü ele geçirdiği ve bu gelişmenin endişeye neden olduğu ifade edildi.

Haberde ayrıca, bir saldırı sonucu ortaya çıkan yoğun duman ve Vladimir Putin'in halka sesleniş konuşmasından bir kareye yer verildi.

"AVRUPA HARİTASI KANLA YENİDEN ÇİZİLİYOR"

"Putin birkaç gün içinde başkenti ele geçirecek" diyen Mail gazetesi, bir bebek ve annesinin fotoğrafını paylaştı.

Yıldırım harekatından sonra Rus askerlerinin Kiev'in kuşattığı, yaşananlar karşısında Putin'i işaret eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın "Avrupa haritasının yeniden kanla çizildiğini" söylediği kaydedildi.

YENİ SOĞUK SAVAŞ

Daily Telegraph, "Yeni soğuk savaş" şeklinde bir manşetle farklı noktalarda yaşanan çatışmaları okurlarına aktardı.

Rusya'ya bağlı birliklerin hızlı ilerleme kaydettiği ve başkent Kiev'e yaklaştığı belirtilerek, Batılı güçlerin Putin'i kınadığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Putin'in Hitler'e benzetildiği bir görsele yer verildi.

BIDEN: SOVYETLER BİRLİĞİ'Nİ YENİDEN KURMAK İSTİYOR

Saldırıdan bir fotoğrafla haberi aktaran Financial Times, şiddetli saldırılarda çok sayıda can kaybının yaşandığına dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, dün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i "Sovyetler Birliği'ni yeniden kurmakla" suçladığı notuna yer verildi.

SAVAŞ AVRUPA'DA

"Ukrayna'nın acısı" ifadesini kullanan inews, savaşın Avrupa'ya sıçradığı bir dönemde Ukraynalı ailelerin yaşadıkları yerleri terk ettiklerini yazdı.

"Kremlin Ukrayna'ya hava, kara ve deniz saldırıları başlatırken, Dünya Savaşı'ndan bu yana kıtadaki en ciddi güvenlik krizi" denilerek, onlarca kişinin öldüğü ya da yaralandığı ifade edildi.

"DÜNYA NEFES NEFESE KALDI"

Rusya lideri Putin'e yönelik sert ifadeler kullanan Express, "Dün eli kanlı saldırgan Putin korkunç ve tam ölçekli bir işgal başlatırken, dünya korku içinde nefes nefese kaldı." dedi.

Haberin manşetinde Boris Johnson'ın "Avrupa'nın haritasının kanla yeniden çizildiğine" dair ifadesine yer verildi.

"21. YÜZYILIN HİTLER'İ"

Hitler ve Putin'in fotoğraflarına yer veren Metro, "Avrupa'da savaş" manşetini attı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'den "Putin, Ukrayna'yı işgal ettiği için 21. yüzyıl Hitler'i olarak damgalandı." şeklinde bahsedildi.

"KİMİ KANDIRDIĞINI SANIYORSUN"

Daily Star, "Kana susamış Vlad" manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. "Diktatör, işgalde onlarcasını öldürüyor. Onu durdurmaya çalışırsak intikam almakla tehdit ediyor." ifadelerine yer verildi.

Hitler'e benzetilmeye çalışılan Putin'in fotoğrafının üzerinde "Kimi kandırdığını sanıyorsun, Sayın Putin?" sorusu yöneltildi.

ÇİN: AVRUPA'DA GÜVENLİK MEKANİZMASI KURULSUN

Çin basınından Global Times, Pekin yönetiminin Avrupa'da etkili güvenlik mekanizması kurulması çağrısında bulunduğunu aktardı.

Saldırıya uğrayan askeri bir havalimanından yükselen siyah dumana ilişkin bir kareye yer verilerek, "Rusya, Ukrayna'yı felç ettikten sonra konuşmaya hazır" denildi.

"RUS RULETİ"

Hindistan basınından The Times of India, "Rus Ruleti: Putin savaşa gidiyor" diyerek, dünyanın kırmızı alarmda olduğu bilgisine yer verdi.

Rus ordusunun Ukrayna'ya saldırısının İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırı olduğu detayı aktarıldı.

"PUTİN SONUÇLARINA KATLANACAK"

New York Times, Kiev'in Rusya saldırısına hazırlandığını yazdı. ABD Başkanı Joe Biden'ın, dün Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçerek açıklamalar yaptığı kaydedildi.

Yeni yaptırımları duyuran Biden, "Putin savaşı seçti ve şimdi sonuçlarına o ve ülkesi katlanacak." dedi.

"ZELENSKİY'İ DEVİRMEYİ HEDEFLİYOR"

"Rusya saldırıyı yoğunlaştırdı, Kiev'i hedef aldı" diyen Wall Street Journal gazetesi ise Putin'in, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'i devirmeyi hedeflediğine ve hava saldırılarının onlarca şehri hedef aldığına dikkat çekti.

Haberde, "Rus kuvvetleri, Kiev'in merkezi patlamalarla sarsılırken, cuma erken saatlerde Ukrayna'yı bombalamaya devam etti." notu paylaşıldı.

Ensonhaber - O.G.

- El-Aziz Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/9479050/vurulan-islam-topraklari-degil-avrupa-bati-bu-kez-gercekten-uzgun-iste-mansetler