AFAD - TOKİ konutlarıyla ilgili önemli bilgilendirme... AFAD İl Müdürü Pıhtılı açıkladı


Uzun süredir AFAD - TOKİ işbirliği ile yapılan  Yemişlik TOKİ'lerde yaşanan sıkıntıları gazetemizde dile getirmiş sorunların çözümüne katkı sunmak amacıyla bölge sakinlerinin sorunlarını gazetemizden yansıtmıştık.

Geçtiğimiz hafta ise bölgeyi ziyaret ederek yetkililerden, sakinlerinden bilgiler alıp 'Yemişlik TOKİ’lerden bu kez güzel haberler var!' başlığıyla haberleştirmiştik.

Haberde herkesin merak ettiği bilgilendirici detaylara yer verdik ancak ilettiğimiz bilgilerden biri için AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı arayarak düzeltme yapılması gerektiğini belirtti.

Haberimizde TOKİ'nin deprem konutlarına hak sahibi olarak yerleşenlerin 2 yıl sonra önüne konan ödeme planını beğenmedikleri takdirde hiçbir bedel ödemeden taşınabileceklerini yetkililerden aldığımız bilgilerle iletmiştik.

Ancak AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı o konuda esas yetkili birimin kendileri olduğunu ve mevzuatta bu konuda bir açıklama bulunduğunu belirtti.

2 yıl sonra ortaya konacak ödeme planının kimse tarafından -reddedilecek bir tutar olmayacağını ifade Pıhtılı devletin o konutları sahiplerine maliyetinin neredeyse yarısına vermiş olacağını söyledi.

Ancak istisnaların yaşanıp insanların yine de sözleşmeden vazgeçip konutlarından ayrılmak istemesi halinde ise bazı ödemelerin yapılması gerektiğinin mevzuatta yer aldığını dile getirdi.

2 yıl sonunda sözleşmesini iptal etmek isteyenlerin cüzi bir ceza bedeli ve yine devlet tarafından belirlenecek cuzi miktardaki 2 yıllık kira bedelini ödeyerek anlaşmalarını sonlandırabileceklerini ifade etti. 

Tabi AFAD İl Müdürü Pıhtılı şu notu da ısrarla ekliyor: O güzel evlere öyle uygun bedellere sahip olacaklar ki kimse zaten sözleşmeden vazgeçmeyecektir.

O.G.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/9109418/afad-toki-konutlariyla-ilgili-onemli-bilgilendirme-afad-il-muduru-pihtili-acikladi