Türkiye'den sonra Kazakistan'da da aynısı oldu. Darbeye kalkanlar zararlı çıktı!

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, Milli Görüş derin devletinin kazanımlarını anlatırken karşı tarafın hamlelerine karşı hamle yaparak elde ettiğine hep vurgu yapar, Türkiye'de 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz süreçleriyle de örneklendirir. Onların hepsi Erbakan'a ve Türkiye'sine karşı yapılmış ama Türkiye lehine sonuçlandırılıp tertipleyenlerin büyük zararlar görmesine yol açmıştı.

İşte bu yöntem Kazakistan'da da uygulandı. Küresel güçler ve işbirlikçileri Kazakistan'dan da zararlı çıktı!

Gelişmeler şöyle:

Kazakistan Meclisi, 5 yıldır bekletilen ve ABD ile finansal ilişkileri mercek altına alan yasa tasarısını jet hızıyla onayladı. 11 Eylül 2017’de imzalanan ve ABD ile ticari ilişkili şirketlerin devleti bilgilendirmesini zorunlu kılan yasa,  Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in onayını aldıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yasaya göre, ABD finans kurumlarıyla uluslararası ticari işlem yürüten tüm yabancı kuruluşların, Amerikan vergi mükelleflerinin hesapları hakkında Kazak devletini bilgilendirmeleri gerekecek.

Benzer şekilde ABD de ülkesinde hesap açan Kazakistan vatandaşları ile tüzel kişiler hakkında Kazak hükümetine veri aktarımı sağlayacak. Onay sürecinin, Tokayev’in bir gün önce ülkedeki oligarkların finansal faaliyetlerini hedef alan açıklamalarından hemen sonra gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.

Tokayev’den ‘ terör savaşı’ vurgusu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yaşanan olayları “terör savaşı” olarak nitelendirerek, bu saldırıların arkasında kimlerin olduğunu tespit etmenin çok önemli olduğunu bildirdi. Ulusal Güvenlik Komitesi’ndeki bazı görevlileri devlete sadakatsizlikle suçlayan Tokayev, kurumların yeniden yapılandırılacağını vurguladı.

El-Aziz - Yeni Şafak - O.G.

- El-Aziz Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/9099428/turkiyeden-sonra-kazakistanda-da-aynisi-oldu-darbeye-kalkanlar-zararli-cikti