Şehir Hastanesinde anestezili MR çekimlerine başlandı

MR çekimini yaptıramayan, nefes darlığı, bayılma, korku, kaygı, endişe gibi durumları yaşayan hastalar için anestezili MR çekimlerine başlandı.

Anestezili MR çekimleri; bebekler, çocuklar, fobisi olan yetişkinler, bunama durumu olan yaşlılar, mental retarde olan ve belirli bir pozisyonda uzun süre kalamayacak olan hastalar için uygulanmaktadır. Bu yöntemle hastanın vücuduna verilen anestezi sonucunda hasta uyku durumuna girer ve MR tüpüne uyurken sokulur. Böylece hastanın her ne sebepten olursa olsun hareket etme durumu da engellenmiş olur.

Hastalara işlem öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılarak işlem uygulanmaktadır. Bu yöntem uzman hekimlerin gözetiminde ve kontrolünde gerçekleştiriliyor. Uygulama görüntüleme merkezi içerisinde yapılmakta, MR çekimi bittikten sonra derlenme odasında hastaların kendilerine gelmeleri ve dinlenmeleri sağlanmakta...

Kapalı alan korkusu gibi nedenler yüzünden MR çekimini yaptıramayan, tanı ve tedavileri geciken hastalara bu yöntemin önemini anlatan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Onur Hanbeyoğlu şunları söyledi;

“MR kapalı bir ortamda yapıldığı için kapalı ortam fobisi olan hastalarımızın işlemden çekinmeleri, dolayısıyla da hastalıklarının tanı ve tedavisi gecikebilmektedir. Biz bu tür fobisi olan ya da mental retarde olan, bir takım nörolojik problemleri olan hastalarımıza bu işlemi sedasyon dediğimiz yarı uyku halinde anestezi uygulamasıyla gerçekleştirebiliyoruz. Hastalarımız ağrı duymadan ya da korku hissine kapılmadan rahatlıkla bu işlemi yaptırabilmektedirler’.

MR çekilmesi gereken bir rahatsızlığı olanlar ve kapalı alan korkularından dolayı işlemden kaçınanlar Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ne başvurabilirler.

O.G.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/9022722/sehir-hastanesinde-anestezili-mr-cekimlerine-baslandi