Prof. Dr. Halis Aydemir'in kader izahına bir cevap...

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir'in iman hakikatlerini anlattığı sohbetlerine sitemizde uzunca bir süredir yer veriyoruz.

Okurlarımızın büyük ilgisini çeken videolarda yalın hakikatler anlatılırken Prof. Dr. Aydemir'in eski bir yayınında yer verdiği kader konusu izahına Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'den bir cevap ve düzeltme geldi.

Prof. Dr. Halis Aydemir'in kaderi Allah'ın ilim sıfatının tecellisi olarak anlatması üzerine bir cevap yazan Geçkil'in açıklaması ve Prof. Dr. Halis Aydemir'in söz konusu videosu şöyle:

Geçkil'in cevabı:

Halis Bey, yanlış anlatıyorsunuz. Kader sadece Allah'ın ilim sıfatının tecellisi değil, iradesinin, kudretinin, kemalinin, birçok isim ve sıfatının tecellisi ile gerçekleşir.

Allah Hz. Yusuf kıssasını baştan sona en ince ayrıntısına kadar yazıp tamamlamadan... olaylarda rol alan insanların iradesi ile o hikâye oluşmaz. Allah karışmadan kendiliğinden olacakları bildi yanlış. Mükemmel, hikmetli bir kıssa kendiliğinden oluştu ve Allah onu önceden bildi, kaderi öyle yazdı... sapkın bir anlayıştır.

Erbakan kaderi şöyle anlattı:

Bir şoför adayı similatöre biniyor. Arabadaki tüm kumandalar elinin altında ama similatör cihazı sabit. Önündeki ekranda bütün trafik pozisyonlarının olduğu bir film oynatılıyor... şoför adayı kendini smilatörde olayın içinde hissediyor. Oynayan film ile uyumlu arabadaki kumandaları kullanıyorsa film bitince doğru tercihler yaptığı için kart ehliyeti olarak çıkıyor. Eğer irade ettiği tercihleri filme nerede uymadıysa kartta bu belirleniyor ve ehliyet olarak çıkmıyor. Burada imtihan imtihanı yapanın istediği yönde iradesini, tercihini kullanmaktan ibarettir.

Verdiğin örneğe uyarlarsak... Hz. Yusuf kıssasını baştan sonra hikmetli şekilde Allah belirliyor, ezelden yazıyor ve aynen yaratıyor. Kıssada rol alanlar olaya dâhil olduklarında iradeleriyle tercihlerini yapıyorlar. Bu tercihler dileme şeklinde oluyor. Olayın gerçekleşmesinden değil, nasıl arzu edip dilediklerinden, iradelerini hangi yönde, ne şiddette ve ne tür belirlediklerinden ceza ya da mükâfat alıyorlar. İnsanların bağımsız eylemlerinden hikmetli, mantıklı bir ortak hikâye oluşmaz.

Bir senaryo ve yönetmen olmadan oyuncuların kendi belirleyecekleri söz ve hareketlerden bir mantıklı, anlamlı, hikmetli, sanatlı hikâye oluşmaz, film/dizi hasıl olup meydana gelmez.

Halis Bey kader itikadınızı tashih etmeniz lazım.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8102588/prof-dr-halis-aydemirin-kader-izahina-bir-cevap