Miraç Kandili dolayısıyla eller semaya açıldı!

Elazığ İl Müftülüğü tarafından Miraç Kandili dolayısıyla Mevlid-i Şerif programı düzenlendi.

Recep ayının 27’ gecesi idrak edilen Miraç gecesi münasebetiyle camilere akın eden vatandaşlar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında fiziki mesafe kurallarına uyarak geceyi ihya etti.

Miraç Kandili dolayısıyla eller semaya açıldı, dualar edilip niyazda bulunuldu.

Geçtiğimiz günlerde Bingöl’den Bitlis Tatvan’a giderken meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ında aralarında olduğu askerler de dualarla yad edildi. Dua edilirken bazı vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.

Merkez Yeni Camii’nde düzenlenen ve ilimiz TV Kanalları Kanal 23 ile Kanal Fırat’tan canlı olarak yayınlanan program İl Müftüsü Selami Aydın’ın gecenin önemini anlattığı konuşma ile başladı.

Daha sonra din görevlilerince okunan Kur'an-ı Kerim ve İl Müftülüğü Tasavvuf Korosu’nun seslendirdiği ilahileri dinleyen vatandaşlar Miraç Kandilinin maneviyatını yaşadı.

Müftü AYDIN “Miracın, İslam'ın gayesini sembolize eden üç hediyesi vardır!”

Başta Elazığlılar olmak üzere tüm Müslümanların kandilini kutlayarak konuşmasına başlayan Müftü Selami Aydın Miraç olayını anlatarak bu gecenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Miracın, İslam'ın gayesini sembolize eden üç hediyesi olduğuna işaret eden Müftü Aydın;

“Peygamber Efendimiz (sas), miraçtan üç büyük hediye ile dönmüştür: Birincisi gözümün nuru, müminlerin miracı dediği namaz; ikincisi Bakara suresinin son iki ayeti, üçüncüsü de istikametini imana çeviren herkesin sonunda cennete gireceği müjdesidir. Dolayısıyla böyle mübarek zaman dilimlerinde geçmiş günahlarımıza tövbe ederek, Allah’a kul, Peygambere ümmet olabilmek için gayret göstermeliyiz.

Bizler bu gece burada İslam’da mukaddes değeri haiz gün ve gecelerden biri olan Miraç Kandili’ni bu gece ihya ediyoruz. Elazığ İl Müftülüğü hazırladığımız bu programı hocalarımız icra edecekler. Rabbim dergahında kabul buyursun” şeklinde konuştu.

Müftü Aydın sohbetini depremde hayatını kaybeden vatandaşlar, şehadet rütbesine ulaşan asker, polis ve tüm Müslümanlara dua yaparak tamamladı.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8049126/mirac-kandili-dolayisiyla-eller-semaya-acildi