Süpermarketler suni kıtlık pahalılık yaparken bunun önüne geçecek yasanın çıkmasını kim engelliyor?

Patates, soğan, ay çiçek yağı ve şimdi de süt... Aslında her geçen gün bu listenin sonuna ekleme oluyor.

Liste küresel sermayeye ait süpermarket zincirlerinin suni olarak kıtlık ve pahalılık oluşturarak toplum genelini sıkıntıya sokan stratejik maddeler...

Zaten hepsinin ortak bir Whatsapp grubunda fiyatları tek elden belirledikleri ifşa olmuştu. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bir haber ajansına yaptığı açıklamada temel gıda ürünlerinde zincir marketlerin Whatsapp gruplarında ortak fiyat belirlediğini söylemişti.

İllüzyoncu medya ve akademiyanın Türkiye karşıtı söylemle üfürerek oluşturduğu muhalif politik dalgalar üzerinde sörf yapan muhalefet liderleri özgün bir siyaset üretemiyorlar. Mesela suni kıtlık, yokluk, pahalılık oluşturan emperyal sermayenin süpermarket zincirleri için bir önlem, söylem ve eylem planları neden yok?
- GEÇKİL -

Muhalefetin bu konuda bir eylem planı yok ama iktidar bu manipülasyonlara son vermek için ekonomiyi ablukaya alan süpermarketlere ayar vermek için önemli bir düzenleme hazırladı.

Hazırlanan düzenleme sık sık gündeme yansısa da her şeyi ile hazır olan yasa bir türlü çıkarılarak yürürlüğe konamadı.

Küresel Siyonist sermaye süpermarket zincirlerinin alışverişi ablukaya alıp tekelleşmesini önleyecek çözümler üretilemezse ekonomik terörle Türkiye'yi yönetilemez hale getirecekler.
- GEÇKİL -

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üstüne basa basa hazırlanmasını istediği, ülkemiz için bu kadar stratejik önemde bir yasanın uzun süredir çıkarılamaması akıllara kim engelliyor sorusunu getiriyor.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil süpermarket zincirlerinin ülke ekonomisine zarar vermelerinin önüne geçecek düzenlemeler içeren yasanın çıkmasını engelleyen odağı şöyle açıklıyor:

Küresel sermayenin tek merkezden yönetilen süpermarket zincirlerine dair yasa Pelikan'ın torpillemesi yüzünden bir türlü çıkartılamamaktadır. Toplum genelini sıkıntıya düşüren stratejik maddeleri seçerek suni kıtlık, yokluk, pahalılık oluşturan bu akim zihniyetin elinden bu imkânlar alınmalıdır. Önce soğan, patates sonra ay çiçek yağı, şimdi de süt...
- GEÇKİL -

PELİKAN'IN ENGELLEDİĞİ SÜPERMARKET DÜZENLEMESİNİN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Düzenlemede öne çıkan başlıklardan biri zincir marketlerin çalışma saatleri. Bu kapsamda küçük esnafın ve çalışanların korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11'den önce açılamayacak.

Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması formülü de gündemde.

Öte yandan, yeni açılacak AVM'ler arasında ise en az 5 kilometre mesafe olacak.

BULVARDA 2 KİLOMETRE MESAFE KURALI

Hazırlanan teklifte, mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için bazı düzenlemeler yer alacak. Hazırlanan düzenleme kapsamında zincir marketler, mahalle bakkalının 200 metre yanında olamayacak.

Ayrıca bulvar üzerinde ise zincir marketler ile mahalle bakkalı arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.

NERELERDE ZİNCİR MARKET AÇILMAYACAK?

Hazırlanan düzenlemede dikkat çeken konu başlıklarından biri de nüfusu 2 bini altında olan yerlerle ilgili. Buna göre, 2 bin altı nüfuslu bölgelerde zincir market şubeleri açılmayacak. Böylece köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek.

Nüfus kriterlerine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da teklifte yer alması beklenen düzenlemeler arasında.

Buna göre, her 5 bin nüfusta bir market açılabilecek. Ayrıca, bazı yerlerde 100'er metre arayla aynı zincir marketin farklı şubelerinin açılması da önlenecek.

HANGİ ZİNCİR MARKETTE HANGİ ÜRÜN SATILMAYACAK?

Hükümetin hazırladığı düzenlemede zincir marketlerdeki ürün çeşitliliği de ele alınacak. Alanı bin 500 metre karenin altında olan zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya gibi ürünlerin satışı yapılmayacak. Bin 500 metre kareden büyük zincir marketler ise bu ürünlerin satışını yapabilecek.

- El-Aziz Gazetesi, Analiz bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8045193/supermarketler-suni-kitlik-pahalilik-yaparken-bunun-onune-gececek-yasanin-cikmasini-kim-engelliyor