Hukuk mu guguk mu?

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Ergenekon savcısı Gültekin Avcı, bir kaç saat geçmeden 15. Ağır ceza mahkemesi tarafından yakalama kararı çıkartılarak tekrar gözaltına alındı.

Toplumun artık kanıksar hale geldiği bu çelişkili kararlar “güç”lerin yargı içerisindeki derin mücadelesinden kaynaklandığı gibi çoğu zaman hukuk sisteminin çarpıklığından da kaynaklanmaktadır.

Bir savcının falan maddeyle serbest bıraktığı zanlıyı bir başka savcı filan maddeyle tekrar gözaltına alıyor. Hukuk değil don lastiği mübarek. Ne yana çekersen çek!

Batıdan devşirme statükocu hukuk sistemi hak ve adaleti sağlayamadığı gibi toplumun adalete olan güvenini de zedeliyor.

Erbakan, hak ve adaletten uzak statükocu hukuk sisteminin çarpıklığına dikkat çekmek için “guguk” diyerek alaycı bir ifade kullanırdı.

Erbakan bir seminerde bana: “İslam neden Saadet dinidir” diye sordu. Kem küm edip geveleyince kaşlarını çatarak tek cümleyle yine kendisi cevapladı: İnsanı yaratan Allah onu neyin mutlu edeceğini bilmez mi?

Toplumu mutlu etmekten ziyade sabetayist azınlığın çıkarlarını koruma/kollama amacı taşıyan hukuk sistemi aynı zamanda statükocu kurucu zihniyetin de payandası durumundadır.

İktidar statükocu kurucu zihniyetin en büyük kirişlerinden biri olan hukuk sistemine balyozu indirmediği müddetçe kendisini de güvende hissetmemeli.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yeni eğitim öğretim yılının açılış töreninde hukukta olduğu gibi eğitimde de Batı’yı kopyalamayı tercih ettik demişti.

Umarım bu açıklama çarpıklığı düzeltmenin ilk adımı olur.

- El-Aziz Gazetesi, Zeki Geçkil bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8044519/hukuk-mu-guguk-mu