Diyanet'ten 'önce ahlak ve maneviyat' hamlesi geliyor...

Erbakan "Önce ahlak ve maneviyat" diyerek eğitim temelinin de ahlak ve maneviyatla kurulmasını anlatıyordu.

İşte son günlerde Türkiye'deki İsrail illüzyoncu medya ve akademiyanın hedefinden düşmeyen Diyanet geri adım atmak yerine vites yükseltti ve "önce ahlak ve maneviyat" hamlesi başlatıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının, 4-6 yaş grubu çocuklara yönelik Kur’an kurslarının zorunlu eğitim sisteminin ilk basamağı olması için plan yaptığı ortaya çıktı.

Diyanet’in eğitimle ilgili yaptığı yeni planlar, Diyanetin 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda yer aldı.

Raporda eğitim hizmetlerine yönelik faaliyetler tek tek sıralandı. bu faaliyetler arasında Kur’an kurslarının örgün eğitim sisteminin bir parçası olmasına yönelik somut bir hedef dikkat çekti. Raporda “4-6 yaş grubu Kur’an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirilecektir.” denildi.

Diyanet, Kur’an kurslarının kapsamını da geliştirmeyi de amaçlıyor. Rapora göre 13-18 yaş grubunun ilgi, ihtiyaç ve seviyelerine uygun müstakil bir yaz Kur’an kursları çalışmaları tamamlanacak.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre; çocuklara yönelik dini eğitimin yaygınlaşıtılması için de birçok faaliyet rapora girdi. Buna göre;

Yaygın din eğitimi bağlamında erken çocukluk dönemi din ve değerler eğitiminde gelecek perspektifi konulu çalıştay düzenlenecek.

Çalışan gençliğe yönelik yaygın din eğitimi içerik ve planlama çalışmaları yapılacak.

4-6 yaş grubu Kur’an kursu öğreticilerine yönelik yüksek lisans programı açılmasına yönelik 29 Mayıs Üniversitesi ile toplantı yapılacak.

DERS MATERYALİ HAZIRLANMASI İÇİN KOMİSYON OLUŞTURULDU

Öte yandan Diyanet, yaz Kur’an kurslarına yönelik öğretim programına uyumlu ders materyali hazırlanması için komisyon oluşturdu. Komisyon bu amaçla taslak metinler hazırladı.

Diyanet, Milli Eğitim Bakanlığı gibi 2021-2022 eğitim öğretim yılı Kur’an kursları uygulama esasları açıkladı. Bu esaslar içerisinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın ‘Kur’an kursları açıklamalarının dayanağı’ da yer aldı. Buna göre gençlere yönelik dini eğitim kapsamında Türkiye Diyanet Vakfı öğrenci yurtları, gençlik merkezleri, cezaevleri, hastane, üniversite kampüsleri gibi yerlerde Kur’an kursları açılacak. Bu kurslar hafta sonu öğretim yapacak.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8042895/diyanetten-once-ahlak-ve-maneviyat-hamlesi-geliyor