Medya dezenformasyonları için düzenleme geliyor... Hapis cezası var!

Türkiye'deki İsrail güdümündeki illüzyoncu medya ve akademiya ile kamuoyunun Türkiye'nin başarılarını görmesini perdelemek için yalanlara başvuruyor.

Dezenformasyonlarla oluşturduğu gündeme Eski Türkiye statüko ittifakı partileri de dört elle sarılarak toplumun inanmasını sağlıyor.

İşte bu tür dezenformasyonlar için devlet artık harekete geçti. Yapılacak düzenleme ile hapis cezası geliyor.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre AKP Afyon Milletvekili Özkaya, Meclis gündemine gelmesi planlanan çalışmayla ilgili görüşlerini ve önerilerini anlattı.

Özkaya şunları söyledi: “Burada bir sansür söz konusu değil. Daha önce de sosyal medya ile ilgili bir kanun çalışması yapmıştık. O zaman da aynı tartışmalar yaşandı, ‘sansür’ dendi fakat niyetin sansür olmadığı görüldü. Pek çok AB ülkesi Türkiye ile aynı tehdidi yaşıyor. Toplumun geniş kitlelerini baskı altına alıyor, normal hayatta suç olan sosyal medyada da suç fakat fake hesaplar nedeniyle suçla etkin mücadele yapılamıyor. Bu çözülmeli, herkesin kimliği bilinmeli. Sosyal medyada bir yalan haberi ya da terör suçunu, dezenformasyonu milyonlarca insan duyuyor.

Almanya, terör ve şiddet ile ilgili 2017’de ceza kanununu değiştirdi. Almanya katalog suçları dört başlıkta oluşturmuş. Bunlar ‘terör’, ‘cinsel suçlar ve pornografi’, ‘din ve vicdan özgürlüğüne hakaret’, ‘yalan haber, dezenformasyon ve mezenformasyon’. Dezenformasyon, yalanın bilerek yaygınlaştırılması, mezenformasyon ise bilmeden yaygınlaştırılması. Bizde de bu başlıkları göz önüne alarak çalışma yapılıyor. Almanya, Fransa gibi ülkeler bu konuda düzenleme yapmış. İngiltere ise üzerinde çalışıyor.

“BU CEZALARI GETİRMEMİZ GEREKİYOR”

Almanya dezenformasyon yapan bir sosyal medya kullanıcısına bir yıldan beş yıla kadar suç ibraz etti. Türkiye’nin de bu cezaları mutlaka getirmesi gerekiyor. Ceza Kanunu’nda ifade özgürlüğünü sınırlamayan, kamuya açık sosyal paylaşım ve ifade özgürlüğü alanında bilginin doğru yayılmasını sağlayan bir düzenleme için çalışma yapabiliriz.”

Odatv.com

- El-Aziz Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8038633/medya-dezenformasyonlari-icin-duzenleme-geliyor-hapis-cezasi-var