FETÖ/PDY'DEN ELAZIĞ’DA 324 KİŞİ TUTUKLANDI!

15 Temmuz’dan bu yana Elazığ’da Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturmaları çerçevesinde aralarında polis, asker, hakim, savcı ve örgütün il yapısında yer aldığı belirlenen şahısların bulunduğu toplam 324 şüpheli tutuklandı.

Bu kapsamda soruşturma geçiren 836 kamu görevlisinden 561’i ise ihraç edildi.

Tüm ülkede olduğu gibi Elazığ’da da FETÖ/PDY soruşturmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Soruşturmalar kapsamında Elazığ’da bugüne kadar FETÖ ile bağlantılı okul, yurt ve derneklerin yer aldığı 30 kurum kapatıldı. Bunun yanı sıra kamu kuruluşlarında görevli 836 personel açığa alınırken, bunlardan 561’inin Kanun Hükmündeki kararnameyle işlerine son verildi.

İşlerine son verilerek mesleklerinden atılanlar:

İl Emniyet Müdürlüğü: 202

Milli Eğitim Müdürlüğü:199

8. Kolordu ve İl Jandarma Komutanlığı: 31

Adliye: 28

Fırat Üniversitesi: 25

Kamu Hastaneleri Birliği: 10

Orman, Defterdarlık, Müftülük, Aile ve Sosyal Politikalar, Devlet Hava Meydanları, Ticaret, Meteoroloji, POMEM, Sağlık Müdürlüğü, TEİAŞ, SGK, İller Bankası, Çalışma ve İş Kurumu, Fırat Kalkınma Ajansı, Keban HES, Gıda Tarım ve Hayvancılık, TKDK, Su Ürünleri, AFAD, DSİ, Karayolları ve Göç İdaresi: 66

63 ASKER, 124 POLİS TUTUKLANDI

Soruşturmalar kapsamında açığa alınan İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 202 polisten 184’ü gözaltına alındı. Gözaltına alınan polislerden 124’ü tutuklanırken, 43’ü ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı. 16 polisin sorgusu ise sürüyor. İl Jandarma ve 8. Kolordu Komutanlığı’nda ise aralarında bir general ile 4 albayında da bulunduğu 74 asker gözaltına alınırken, bunlardan 72’si tutuklandı, 1’i adli kontrol şartı olmak üzere 2’si serbest bırakıldı.

Fetullahçı Terör Örgütünün adliyedeki yapılanmasına yönelik yapılan operasyonlarda ise 22 hakim ve savcı ile 8 zabıt katibi tutuklandı. Bunların yanı sıra Fırat Üniversitesi’nden 2, Milli Eğitim Müdürlüğü, PTT, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Karayolları ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nde görevli 1’er memur tutuklandı.

SİVİL YAPIDAN 90 KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ örgütünün Elazığ’daki il yapısına yönelik olarakta çok sayıda operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, 154 şüpheli gözaltına alınırken, bunlardan 90’ı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak, cezaevine gönderildi. 46 şüpheli adli kontrolle serbest bırakıldı. 14 şüphelinin ise sorgusu sürüyor.

75’İ SİVİL 86 ŞÜPHELİ ARANIYOR

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında yakalama kararı verilen polis, asker, savcı, öğretmen, akademisyen ve 1 memurun da bulunduğu 11 kamu görevlisi ile 75’i sivil olmak üzere 86 şüphelinin ise arandığı öğrenildi.

M.T

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8038163/fetopdyden-elazigda-324-kisi-tutuklandi