ABDULLAHPAŞA 4. ETAP TOKİ’LERİN PROJE SÜRESİ 200 GÜNDÜ AMA 400 GÜN GEÇTİ HÂLÂ TESLİM EDİLMEDİ

İlimizde yaşanan 24 Ocak Depremi sonrası en çok hasar alan mahallelerinden biri de Elazığ’ın en büyük mahallesi olan Abdullahpaşa’ydı. On binlerce insan evsiz kaldı. Devlet TOKİ aracılığıyla ihaleye çıkarak hızlı bir biçimde inşaatlara başladı.

Mahalle adeta yeniden inşa edildi. TOFAŞ Kavşağından Abdullahpaşa Trafo Kavşağı’na kadar olan Malatya Yolu üzerindeki alan baştan sona yıkıldı ve ihaleleri alan firmalar eliyle inşaatlar başladı.

Ancak o inşaatlardan 4. Etabın ihalesini alan Çakır İnşaat’ın işlerini verdiği taşeron müteahhitle arasında sorun çıkınca uzun süre hiç çalışma olmadı ve işler aksadı. O döneme kadar büyük hızla ilerleyen inşaatta yaklaşık 3 ay süresince faaliyetler durdu.

4 Ağustos’ta sözleşmesi yapılan ve 200 gün sürede teslim edileceği açıklanan 4. Etap inşaatının üzerinden projede yer alan sürenin iki katı yani 400 gün geçmesine rağmen hâlâ bitirilemedi.

İnşaatta sorunlar çözüldü, çalışmalar yeniden başladı ancak olan bir yıldan fazla süredir kirada yaşayan mahalle sakinlerine oldu. En büyük sıkıntıyı şimdi onlar yaşıyor. Sürekli kendilerine tarih verilen mağdur mahalle sakinleri artık devlet büyüklerinin olaya el atarak işleri hızlandırmasını talep ederek, bir kışı daha kirada ya da konteynerlerde karşılamak istemediklerini belirtiyorlar.

İnşaatta yaşanan aksaklık ve ev sahiplerinin deprem sonrası yaptığı acımasız kira artışları evlerini kaybeden depremzedeler için adeta zulüm oldu. İnşaat firması şimdilerde Ekim ya da Kasım gibi evlerinizi teslim edeceğiz dese de mağdurlar defalarca böyle vakit verilip gerçekleşmediği için artık ev teslimlerinin yapılmasını istiyor.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8037235/abdullahpasa-4-etap-tokilerin-proje-suresi-200-gundu-ama-400-gun-gecti-hala-teslim-edilmedi