Türkiye'den Mısır'a jest! Mısır'la ilişkiler İsrail'den bağımsız gelişiyor...

Türkiye'deki İsrail önde gelen isimlerinden Uluç Özülker Mısır İsrail'in güdümünde hareket ederken şöyle küstahça bir açıklama yapmıştı: "Türkiye Mısır'la anlaşmak için Mursi'yi, İsrail ile anlaşmak için Gazze'yi unutmak zorunda."

Bu sözleri Çıfıt, Mevlüt Çavuşoğlu'nun Mısır'la ön şartsız görüşme talebini açıklama sadedinde söylüyor.

Ancak Türkiye üstün bir akıl tarafından yönetiliyor. Türkiye'deki İsrail ne istiyorsa tam tersi oldu. Mısır ile ilişki kuruldu ancak İsrail'den bağımsız...

Türkiye'deki İsrail illüzyoncu medya ve akademiyayı kullanarak Türkiye-Mısır ilişkilerini İsrail üzerinden kurmaya çalışıyordu. AKP içinde de Pelikan Örgütü bu misyonu sürdürüyordu. Ancak Mısır'la diplomatik ilişkiler İsrail'den bağımsız kuruluyor.
- GEÇKİL

İşte Mısır ile İsrail'den bağımsız kurulan ilişkilerle ilgili dün Türkiye'den yeni bir hamle geldi.

Mısır'ın, Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak 18 numaralı parselde ilan ettiği ruhsat ihalesi sonrası iki ülke arasındaki ilişkilerde yumuşama adımları atılmaya başlandı.

Doğu Akdeniz'de 18'inci parsel krizi! Mısır'ın Türkiye hassasiyeti Yunanistan'ı kızdırdı

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ülkesinin D-8 Dönem Başkanlığında ortaya koyduğu çabalardan ötürü teşekkür ederim" demişti.

Bu teşekkürün ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, 4 yıl aradan sonra telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Mısır'dan Türkiye açıklaması: Biz iyi ilişkiler kurma konusunda istekliyiz

Bu görüşmeden günler sonra bir açıklama yapan Şükri, Türkiye ile iki tarafın da faydasına olacak diyalog ve uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurmada istekli olduklarını açıklamıştı.

YENİ BİR GELİŞME YAŞANDI

Middle East Eye'dan (MEE) Ragıp Soylu'nun iddiasına göre Türkiye; Mısır'a NATO'da koyduğu vetoyu geçen yıl kaldırdı.

MEE'ye konuşan bir kaynak, "NATO'nun Akdeniz Diyaloğu çerçevesindeki ortaklarından biri olan Mısır'ın NATO'yla ortaklık ilişkilerini ilerletmesi ve bu kapsamdaki faaliyetlere katılımı Türkiye tarafından desteklenmektedir" dedi.

Böylelikle Türkiye, Mısır'ın NATO ile ortaklık ilişkisi geliştirmesinin önünü açmış oldu.

KAYNAK: HABER7

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8031308/turkiyeden-misira-jest-misirla-iliskiler-israilden-bagimsiz-gelisiyor