Mağdur 6 aile soruyor: TOKİ bizi neden hapishane gibi evlere yerleştirdi?

15 metrelik yüksek duvarlar, demir parmaklıklar, gün ortasında karanlık odalar… Kurada çıkan evlerini teslim alan bazı depremzedelerin bundan sonra görecekleri manzara işte bunlar olacak. Çünkü kurada -2 kat bodrumda evlere sahip oldular. Mağdur depremzedeler bu sorunun çok basit bir şekilde çözülebileceğini söylüyorlar.

24 Ocak Elazığ Depremi sonrası Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) marifetiyle ilimizde tüm Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm örneği sergilendi. 1 yıl gibi kısa sürede on binlerce konut alt yapısından çevre düzenlemesine kadar yeniden inşa edildi.

Apartmanlar, camiler, karakollar, sağlık ocakları, okullar, dükkânlar, yollar, çocuk parkları ve modern bir şehirde olması gereken ne varsa bir yıl gibi kısacık bir sürede inşa edilegeldi. İşte Türkiye’nin gücünü de ortaya koyan bu dönüşümün meyvelerini Elazığ halkı konutlarını teslim almaya başladıkça görüyor.

Ancak Abdullahpaşa Mahallesi 256. Sokak’ta bulunan Mehmet Fatih Sitesi sakinlerinden 5 aile TOKİ eliyle yerinde dönüştürülen evlerini teslim aldıklarında hiç de umdukları gibi bir manzara ile karşılaşmadılar. Kot farkı sebebiyle evleri zeminin en az 3 kat altında yer almış olan ailelerin balkon ve camları 15 metrelik bir duvara ve üzerindeki demir parmaklıklara bakıyor.

Gündüzün en ışık saatinde bile evleri karanlık olan konut sahipleri TOKİ’nin bu problemlerini çözmelerini bekliyor. Deprem öncesi apartmanlarının bahçesi büyük olduğu için bir apartman yerine 2 apartman inşa edilmiş ve alandaki bina sayısı artmış. D-20 ve D-21 Blokları işte o yıkılan Mehmet Fatih Sitesi’nin arazisi üzerine inşa edilmiş. Ancak siteden 5 aileye kuradan yeni inşa edilen konutların 15 metrelik istinat duvarına bakan bodrum katları çıkmış.

Mağdur ailelerden Hacı Karakaya, Mustafa Kalaycı ve Nigar Gökdelen yaptığı açıklamada bu evlerde oturamayacaklarını yetkililerin evlerini henüz boş olup kimseye sahiplendirilmeyen D-20 bloklardaki uygun cephelilerle değiştirilmesini isteyerek; “Bir insan bütçesine uygun olduğu için bu evleri gelip görüp satın alabilir. Ama biz daha önce üst katlarda yer alan önü açık evlerimizi vererek yerinde dönüşüm bekliyorduk. Kura sonucunda ise hiç hak istemediğimiz konutlar çıktı. Devlet büyüklerimizden bu sorunun çözülmesini talep ediyoruz” diyor.

Abdullahpaşa 2. Etap TOKİ’lerde 250 adet boş dairenin bulunduğunu ifade eden mağdur aileler öncelikle bu konutlardan uygun olanların kendilerine verilmesini isteyerek geri kalanların diğer ailelere verilebileceğini veya satılabileceğini ifade ediyor.

D-20 Bloktaki dairelerin de kendi arsaları üzerinde yapıldığına dikkat çeken mağdur aileler bu blokta halen çok sayıda boş daire olduğunu ve kendilerinin oradaki katlara yerleştirilebileceğini belirtiyor. Deprem öncesi evleri küçük olan A ve B bloklara kentsel dönüşüm sonrası daha büyük konutlar düşerken kendilerinin ise daha büyük evlerden daha küçük evlere geçtiklerini ifade eden Hacı Karakaya, Mustafa Kalaycı ve Nigar Gökdelen evlerinin büyüklüğünü artık sorun etmediklerini ama cephesinin yaşanabilecek gibi olmadığını belirtiyor.

Kura ile hiç görmeden çektikleri karanlık, 15 metrelik bir duvara bakan evlerde yaşamak istemediklerini ifade eden mağdurlar bu konutların ileride görerek, sorun etmeyecek kişilere rahatlıkla satılabileceğini belirtiyor. Bu sebeple TOKİ’den ve yetkililerden kendilerine henüz sahipleri belirlenmemişken D-20 Blok’tan yeni konutlarla değiştirilmesini istiyorlar.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8030115/magdur-6-aile-soruyor-toki-bizi-neden-hapishane-gibi-evlere-yerlestirdi