Erbakan'ı tarihten silmek isteyen 28 Şubatçıların müebbet cezaları onandı!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nde görülen 28 Şubat davasına ilişkin temyiz incelemesinde karar açıklandı. Açıklanan karar göre müebbet cezaları onandı.

Erbakan'ı tarihten silmek için İsrail ve ABD'nin desteğiyle başlatılan 28 Şubat post-modern darbe süreci tam tersi şekilde sonuçlandı. Erbakan'ın Yeniden Büyük Türkiye'si yoluna dolu dizgin devam ederken engelleyip, adını tarihten silmek isteyenler ise en ağır şekilde cezalandırılmış oldu. İşte Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in sürekli dikkat çektiği Milli Görüş derin devletinin gücü budur.

Açıklanan karar 28 Şubat 1997'de ordunun İsrail kanadının yanında birtakım sivil toplum kuruluşlarıyla basın yayın kuruluşları, üniversiteler, sendikalar, sermaye çevreleri, sivil bürokrasi ve yargı mensuplarının desteğiyle, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan kararların hükümete dayatıldığı ve seçilmiş bir hükümetin işlevsiz hale getirildiği ifade edildi.

Sanıklar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker, olay tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 147. maddesindeki "Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek" suçundan "müşterek fail" olarak sorumlu tutuldu.

Bu 14 sanık hakkındaki müebbet hapis cezaları onandı.

Yine müebbet hapis cezası verilen sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel'in eylemlerinin de bu suça yardım kapsamında olduğu gerekçesiyle bozulmasına hükmetti.

Ayrıca 10 yıllık asli zaman aşımı süresi nedeniyle dosyalarının düşürülmesine ve beraatine hükmedilenlerin de arasında olduğu sanıklar İbrahim Selman Yazıcı, İzzettin İyigün, Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır'ın dosyalarının bozulması kararlaştırıldı.

Daire ayrıca 37 sanık hakkındaki beraat kararını onadı.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8024494/erbakani-tarihten-silmek-isteyen-28-subatcilarin-muebbet-cezalari-onandi