BİR TEK KâBE'Yİ AYAKTA BIRAKTILAR VİDEO

13 Kasım’da tüm dünya ile aynı zamanda ülkemizde de gösterime girecek "2012" adlı filmde Hıristiyanların bütün dini sembolleri yerle bir edilirken Kâbe ayakta kaldı.

Yönetmenliğini Roland Emmerich’in yaptığı ve 2012’de dünyanın sonunun geleceğine dair kehaneti konu alan filmde, Hıristiyanlar için dini semboller olan neredeyse tüm yapıların yıkılmasına rağmen Kâbe ayakta kalıyor.

Filmde St. Peter’s Katedrali, Vatikan, Notre Dame, Westmister Manastırı ve Rio de Janerio’ya tepeden bakan dev İsa heykeli gibi dini sembollerin yanı sıra, Beyaz Saray, Amerikan Kongre Binası, Big Ben ve Temsilciler Meclisi gibi politik ve tarihi yapılar da yerle bir oluyor.

Batı dünyasının önde gelen politik, tarihi ve dini yapılarının yok olmasına rağmen, Mekke ve Kâbe’nin filmde zarar görmemesi, Batı medyası tarafından “Sinema yapımcılarının İslam dünyasından gözü korktu” yorumlarına neden oldu.

KABE'YI YIKMAYA CESARET EDEMEDİ

“Bağımsızlık Günü” ve “Yarından Sonraki Gün” gibi dünyanın yok olma senaryolarını içeren ünlü filmlerin yönetmenliğini yapan Emmerich, Kâbe’nin yıkılmasına cesaret edemedikleri yönündeki yorumlara cevap verdi.

53 yaşındaki Emmerich, Rio de Janerio’daki İsa heykelinin yıkılması hakkında “organize dine karşı olduğu için” bir rahatsızlık duymadığını belirtti. ScifiWire internet sitesine açıklama yapan Emmerich Kâbe’nin yıkılmaması konusunda, “aslında bunu yapmak istiyordum, kabul etmem lazım. Ama yardımcı yazarım Harald, tek bir film yüzünden kafam için fetva ilan edilmeyeceğini söyledi. Haklıydı da. Tüm Batı dünyası bu şekilde düşünmeli” dedi.

Emmerich “Hıristiyan sembollerinin parçalanmasına göz yumabilirsiniz, ancak bunu bir Arap sembolü ile yaparsanız, (başınıza) bir fetva çıkarırsınız ve bu bir nevi dünyanın içinde bulunduğu durumu yansıtıyor” açıklamasını yaptı.

Sözlerine devam eden Emmerich “Kısaca bu benim film için çok önemli olmadığını düşündüğüm bir konuydu ve bu yüzden Kâbe’yi ayrı tuttum” dedi.

YIKIM FİLMLERİNİN USTA YÖNETMENİ

Yıkım filmlerinin usta yönetmeni Emmerich, "Bağımsızlık Günü" filminde Empire State binası ve Beyaz Saray’ı, "Yarından Sonraki Gün" filminde Hollywood yazısını ve ünlü müzik şirketi Capitol Records’u yıkmış, "Godzilla" filminde ise Manhattan yerle bir olmuştu.

2012’de ise bir tek Rio değil, Washington ve Roma’da Emmerich’ten nasibini alıyor. SciFiWire sitesi ise yaptığı yorumda “Kâbe Emmerich’in imha etmeye cesaret edemediği tek yer olarak kaldı” denildi.

Haberde, 1989 senesinde “Satanik Ayetler” adlı kitabın sahibi İngiliz yazar Salman Rushdie hakkında İran İslam Devriminin ruhani önderi Ruhullah Humeyni’nin fetva(ölüm cezası) ilan ettiği hatırlatıldı ve “Emmerich diğer İslami sembolleri yıkmaya da cüret edemezdi” denildi.(Hürriyet) asmt

- El-Aziz Gazetesi, Kültür - Sanat bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/video/8022893/bir-tek-kabeyi-ayakta-biraktilar-video