ELAZIĞ'DA FETÖ SORUŞTURMALARI BİLANÇOSU

Elazığ'da Fetö Soruşturmalarında Son Bilanço

393 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Elazığ'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması çerçevesinde aralarında polis, asker, hakim, savcı, kaymakam ve örgütün il yapısında yer aldığı değerlendirilen 393 şüpheli tutuklandı.

Bunun yanı sıra kamu kuruluşlarında görevli 691 personel açığa alınırken, 611 kişinin de Kanun Hükmündeki Kararnameyle işlerine son verildi. Soruşturmalar kapsamında polis, asker, hakim, savcı, kaymakam ve iş adamlarının da yer aldığı 667 şüphelinin gözaltına alındığı, bunlardan 393'ünün tutuklandığı, 260'ının adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere, 14'nün de savcılıktan serbest kaldı.

24 KURUM KAPATILDI

Elazığ'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması devam ediyor. Bugüne kadar soruşturmalar kapsamında FETÖ ile bağlantılı okul, yurt ve derneklerin yer aldığı 24 kurum kapatıldı.

611 ŞÜPHELİ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ

FETÖ soruşturmaları kapsamında mesleklerinden atılan 611 kişinin kurumlara göre dağılımı ise şöyle:

202 İl Emniyet Müdürlüğü, 208 Milli Eğitim Müdürlüğü, 28 adliyede görevli hakim, savcı, 13'ünün zabıt katibi, 34 Fırat Üniversitesi, 33çeşitli hastaneler, 31 8. Kolordu ve İl Jandarma Komutanlığı.

Diğer 62'i memurun kurumları ise; Orman, Defterdarlık, Müftülük, Aile ve Sosyal Politikalar, Devlet Hava Meydanları, Ticaret, Meteoroloji, POMEM, Sağlık Müdürlüğü, TEİAŞ, SGK, İller Bankası, Çalışma ve İş Kurumu, Fırat Kalkınma Ajansı, Keban HES, Gıda Tarım ve Hayvancılık, TKDK, Su Ürünleri, AFAD, DSİ, Karayolları ve Göç İdaresi

149'Ü POLİS, 68 ASKER TUTUKLANDI

Soruşturmalar kapsamında açığa alınan İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 225 polis gözaltına alınırken, 149'u tutuklandı, 74'üne adli kontrol verildi.1 polis ise savcılıktan serbest kaldı. İl Jandarma ve 8. Kolordu Komutanlığı'nda ise aralarında bir general ile 4 albayında da bulunduğu 68 asker tutuklandı.

524'ü İl Emniyet Müdürlüğü'nden olmak üzere toplam 691 kişi ise haklarındaki soruşturmalar nedeniyle açıkta bulunuyor.

M.T

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8021599/elazigda-feto-sorusturmalari-bilancosu