MURAT ERGEN/ “EZANLAR ŞEHİRLERİNBAĞIMSIZLIK SEMBOLÜDÜR”

2017 Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat ERGEN: “Şehirler ezanla bağımsızlığı temsil eder.” dedi...

Hafta nedeniyle konuşan ERGEN: “Şehrin dili ezandır. Bugün İslam’ın şehirleri susturulan ezanlarla prangalanmıştır. Mescid-i Aksa bu tutsaklığın en bariz örneğidir” dedi.

Bu yıl ki teması “Cami, şehir ve Medeniyet” olarak belirlenen 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat ERGEN bir basın açıklaması yaptı.

“Bugün İslam’ın şehirleri susturulan ezanlarla prangalanmıştır”

Diyanet-Sen Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte kameralar karşısına geçen ERGEN yaptığı konuşmada:

“Şehirler ezanla bağımsızlığı temsil eder. Şehrin dili ezandır. Bugün İslam’ın şehirleri susturulan ezanlarla prangalanmıştır. Mescid-i Aksa bu tutsaklığın en bariz örneğidir. Prangaların gölgesinde medeniyetin inşa edilmesi zordur. Ayasofya’daki zincirler kırılmadığı müddetçe İslam’ın kalesi olan İstanbul’da İslam medeniyeti inşa edilemez. İslam bir şehrin kurtuluşuna vesiledir.

Bir şehrin nefes almasını sağlayan bir şehrin esaretini yıkan birinci husus İslam’ın varlığıdır. Bugün şehirleri temsil eden camiler, din görevlileri ile birlikte bütünlük arz eder. Din görevlileri bulunduğu camilerin manevi duruşunu hissettiren sözcülerdir. İslam’ın inşası, din görevlilerinden bağımsız olamayacağı gibi din görevlilerinin anlam kattığı camiler onlar olmadan mahcup, dilsiz kalacaktır. Bu sebeple medeniyeti inşa edenin İslam olduğu idrakiyle İslam’ın sözcülüğünü, temsilciliğini yapan bütün din görevlilerimizin, camiler ve din görevlileri haftasını kutluyorum” dedi.

“Örnek duruşuyla dünyaya mal olmuş bir medeniyetin torunlarıyız”

Bugün İslam’ın yetim bırakıldığı, İslam mensuplarının birlikten, dirlikten uzak durduğunu gördükçe, temsil ettiğimiz dine karşı büyük bir eziklik, büyük bir mahcubiyet yaşadıklarını vurgulayan ERGEN:

“Şehirlerimizde İslam’ın ışığı bütün camilerimizde yanarken, medeniyetin inşasında bir birinden kaçan bireyler olarak büyük bir vebal altındayız. Bizler bugün ortaya çıkmış bir medeniyet değiliz. Bizler tarihin derinliklerinde ihtişamıyla örnek duruşuyla dünyaya mal olmuş bir medeniyetin torunlarıyız.

Bugün bu medeniyetin torunlarına prangalar vurulmak isteniyor. Bu medeniyetin inancı susturulmak isteniyor. Bütün saldırılar karşısında suskunluğumuzu bozmanın tek yolu, İslam medeniyeti olarak bir olmamız, birlik olmamız, iri ve diri olmamızdır” dedi.

M.T

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8014252/murat-ergen-ezanlar-sehirlerinbagimsizlik-semboludur