Şehre yeni bir vizyon proje geliyor...

Öğretmenevi ile yeni Valilik binası arasında kalan alanda toplam 22 bin metrekare alana sahip yer altı otoparkı inşa edilecek alanın üst kısmı ise Cemiloğlu Parkı’nı da kapsayacak şekilde kent meydanı olarak düzenlenecek.

İşte belediye tarafından hayata geçecek yeni proje...

Çalışmaların başlatıldığı şantiyede kurulum çalışmalarının tamamlanmasının ardından fore kazık çalışmalarına geçilecek.

ŞEHRİN YENİ SİMGESİ KENT MEYDANI

Proje doğrultusunda tarihi Öğretmenevi ile yeni Valilik binası arasında kalan alan, Cemiloğlu Parkı’nı da kapsayacak şekilde kent meydanı olarak düzenlenecek. Toplam 38.000 metrekare açık alan düzenleme çalışmasının gerçekleştirileceği sahada 16.000 metrekarelik alan yeşil örtü ile düzenlenecek.

Şehre yepyeni bir nefes kazandıracak proje kapsamında meydan; su ögeleri, kuru havuz (su oyunları), süs havuzları ve lazerli ışık gösterileri ile donatılacak, alanda şehri yansıtan simgesel bir çalışma gerçekleştirilecek.

900 ARAÇLIK OTOPARK

Hayata geçirilecek Kent Meydanı Projesi kapsamında, şehrin otopark ihtiyacına katkı sağlayacak 22.000 metrekare kapalı alana sahip iki katlı, toplam 900 araç kapasiteli modern yer altı otoparkı inşa edilecek.

Öte yandan şehrin geleceğine değer kazandıracak Kent Meydanı Yer Altı Otoparkı ve Meydan Düzenleme Proje sahasında yer alan ağaçlar, doğaya duyulan saygı çerçevesinde ağaç söküm ve dikim aracı ile yerlerinden sökülerek, saksılarla Elazığ Belediyesi sera alanına taşındı. Taşınan tüm ağaçlar şehrin farklı noktalarındaki park ve bahçelerde yeniden toprakla buluşturulacak. Taşınan ve ziraat mühendislerinin incelemeleri sonucu ömrünü tamamladıkları tespit edildikleri için yerlerinden sökülen ağaçların yerlerine, alana yeşil doku kazandırmak adına Çınar Yapraklı Akçaağaç, Defne ve Oya türlerinde yetişkin 500’e yakın ağaç ile çeşitli türlerde 7.780 adet çalı grubu bitki dikimi gerçekleştirilecek.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8013922/sehre-yeni-bir-vizyon-proje-geliyor