Doğalgaz ve elektriğe neden zam yapıldı?

Türkiye'de ne zaman ekonomide hareketlilik olsa suçlu olarak mevcut hükümet gösterilir. Ancak 1923'ten 1983'e kadar bu ülkenin neden bir don lastiği bile üretemediğini hesabını kimse sormaz.

Bir ülke bir don lastiği için bile Batı'ya neden muhtaç halde bırakıldı? Üretim yapmak isteyenler neden engellendi? İşte bu soruların cevabı aslında yaşanılan ekonomik sorunların da cevabı...

Son dönemde doğalgaza ve elektriğe yapılan zamların da sebebi bu aslında... Türkiye'yi kendi enerjisini üretebilir hale getirmeyip dışa bağımlı yapmak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Habertürk'te Kübra Par'ın moderatörlüğünü yaptığı Açık ve Net programında önemli açıklamalar yaptı.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE YAPILAN ZAMLAR SORULDU

Kübra Par, Bakan Dönmez'e herkesin merak ettiği doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların nedenini sordu.

"Enerjide dışa bağımlıyız" ifadeleriyle yanıt veren Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"DIŞ PİYASALARDAKİ FİYATLARA MARUZ KALIYORUZ, TÜRK EKONOMİSİYLE İLGİSİ YOK"

"Kendiniz üretmediğiniz sürece dış piyasalardaki fiyatlara maruz kalıyorsunuz, bu yüzden zam geliyor. Türk ekonomisiyle ilgisi yok. Zam yapılacak tarihler mevzuata göre planlanıyor."

"SEZON KURAK GEÇİYOR, BARAJLARDAKİ SU MİKTARI AZALINCA HİDROLİK ELEKTRİK SEVİYEMİZ DÜŞÜYOR"

Elektrik zammıyla ilgili ise Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

"İçinde bulunduğumuz sezon çok kurak geçiyor. Kuraklıkla ne ilgisi var diyeceksiniz, barajlarda su miktarı azalınca hidrolik elektrik seviyemiz düşüyor.

"MECBUREN AÇIĞI TERMİK SANTRALLERLE KAPATIYORUZ"

Hidrolikten elde ettiğimiz elektrik miktarı düşünce, bu açığı mecburen termik santrallerle kapatıyorsunuz. Termik santraller de doğalgaz gibi ithal."

ELEKTRİĞE YÜZDE 15, DOĞALGAZA YÜZDE 12 ZAM YAPILMIŞTI

Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz'dan itibaren tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapılırken, doğalgaza da yüzde 12 zam gelmişti. Elektriğe ve doğalgaza yapılan son zamlar, vatandaşlar tarafından tepki toplamıştı.

- El-Aziz Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/8012050/dogalgaz-ve-elektrige-neden-zam-yapildi