Küresel güç testinden full çektik! Türkiye destek verdi Maduro değil ABD diz çöktü

2019 yılında ABD Türkiye ile ileri ilişkileri sebebiyle arka bahçesi Venezuela'da darbe girişimine kalkışmıştı.

Devlet Başkanı Maduro'nun yerine Juan Guaidó isimli birini ülkeye atayan ABD artık ülkenin devlet başkanı olarak onu tanıdığını açıklamıştı.

Ama derken Türkiye ortaya çıktı ülkeye gönderdiği bir uçakla olaya el atıp Maduro'nun iktidarda kalması için çalışmaya başladı.

İşte o gün Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, şu değerlendirmeyi yapmıştı:

"Başkan Maduro'yu ABD devirmeye, Türkiye iktidarda tutmaya çalışıyor. Bense bu olayla Türkiye'nin küresel gücünü test ediyorum."
- GEÇKİL - 2019

Aradan 3 yıl geçti ve test sonucu Maduro'nun yaptığı bir açıklamayla belli oldu. Kazanan tabi ki Türkiye'nin destek verdiği Maduro'ydu.

ABD Maduro'yu yeniden tanıdı ve petrol şirketlerinin yeniden çalışması için lisans verdiğini açıkladı.

Gelişme şöyle:

Arjantin'in "Radiofonica" isimli radyosuna konuşan Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ABD tarafından ülkesine yönelik uzun süredir uygulanan ekonomik yaptırımların bir miktar gevşetildiğini ve bunun anlamlı olduğunu belirtti.

"Hafif ama önemli adımlar"

ABD'nin hafif ama önemli adımlar attığını belirten Maduro, "Amerika Birleşik Devletleri, (ABD'li) Chevron'a, (İtalyan) Eni'ye ve (İspanyol) Repsol'a Venezuela'da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans vermesi, hafif ama önemli adımlardır." ifadesini kullandı.

O.G.

- El-Aziz Gazetesi, Analiz bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/10805951/kuresel-guc-testinden-full-cektik-turkiye-destek-verdi-maduro-degil-abd-diz-coktu